Parapiyasasi.net
Emekli ve memur artırımında Nisan enflasyonu sonrası tablo
Yazar: -03 Mayıs 2023
0

Nisan ayı enflasyon bilgilerinin açıklanmasıyla milyonlarca emeklinin alacağı artırımlar da netleşmeye başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) datalarına nazaran tüketici fiyat endeksi Nisan ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 2,39, bir evvelki yılın Aralık ayına nazaran yüzde 15,21, bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 43,68 arttı.

İşçi emeklisi Temmuz ayında, birinci altı ayda gerçekleşen enflasyon kadar kadar artırım alacak. TÜİK bilgilerine nazaran Nisan ayında dört aylık enflasyon 15,21 olarak gerçekleşti. Yani personel emeklisi Mayıs ve Haziran olmak üzere sonraki iki ayda enflasyon hiç artmazsa yüzde 15,21 artırım alacak.

Memur ve memur emeklileri de 2023 yılı için toplu iş mukavelesine nazaran birinci altı ay için yüzde 8 ikinci altı ay için yüzde 6 artırım ve enflasyon farkını alacak. Böylelikle memur ve memur emeklisi için son iki ay hesaba katılmazsa alacakları artırım yüzde 7,21 enflasyon farkı olacak.

Seyyanen artırım istenmişti

Memur-Sen geçen ay açıklanan enflasyon dataları üzerine memurlar için ek artırım, hatta seyyanen artırım talep etmişti.

Memur-Sen Lideri Ali Yalçın, maaşların eridiğine işaret etmiş ve seyyanen artırımı dillendirmişti.

Öte yandan Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım de en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya çıkarılması sonrasında, “7 bin 500 liranın üzerinde maaş alan emeklilere, en düşük emekli maaşı alanlar ile ortadaki makasın kapanmaması için refah hissesi verileceğini” açıklamıştı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar