Parapiyasasi.net
Emeklilikte yaşa takılanlara ait kanun Resmi Gazete’de
Yazar: -03 Mart 2023
7

Kanundaki düzenleme ile Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu’na süreksiz husus eklenerek ilgili kanunlara nazaran kanunun yürürlük tarihinden sonra aylık bağlanması talebinde bulunanlardan yaşlılık yahut emekli aylığı bağlanacak olanlar, kelam konusu kararlarda yaş dışındaki başka kuralları taşımaları halinde yaşlılık yahut emekli aylığından yararlanacak.

Bu karar temel alınarak geriye dönük rastgele bir ödeme yapılmayacak ve geriye dönük hak talep edilemeyecek. Birinci kere yaşlılık yahut emekli aylığı bağlananlardan, yaşlılık yahut emekli aylığı talebi nedeniyle işten ayrılış bildirgesi verilenlerin işten ayrılış tarihini takip eden 30 gün içinde en son çalışılan özel kesim iş yerinde toplumsal güvenlik dayanak primine tabi çalışmaya başlamaları halinde, çalışılmaya başlandığı tarihten itibaren, toplumsal güvenlik dayanak primi patron payının 5 puanlık kısmına isabet eden fiyat Hazine tarafından karşılanacak.

Sosyal güvenlik dayanak primi patron payı indiriminden yararlanılan sigortalının işten ayrılması halinde, bu indirimden tekrar yararlanılamayacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarında takıma alınan emekçiler, vilayet özel yönetimleri ve belediyeler ile bağlı kuruluşlarında ve bunların üyesi olduğu mahalli yönetim birliklerinde, birlikte yahut farklı ayrı sermayesinin yarısından fazlası vilayet özel yönetimleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlarına ilişkin şirketlerde emekçi statüsüne geçirilenlerin; emeklilik, yaşlılık yahut malullük aylığı almaya hak kazanmaları halinde, çalıştırıldıkları kamu kurum ve kuruluşları yahut şirketlerce iş mukavelelerinin feshedilmesini zarurî tutan düzenlemeler yürürlükten kaldırılacak.

– Maddeyle ilgili öne çıkan başlıklar

– 8 Eylül 1999 ve öncesinde işe girenler düzenlemeden yararlanacak.

– EYT’de rastgele bir yaş hududu uygulanmayacak.

– Yaş dışında prim günü ve sigortalılık müddeti koşullarını taşıyanlar aylık alabilecek.

– Emekli olduktan sonra birebir iş yerinde 30 gün içerisinde tekrar işe başlayan çalışanlar için yüzde 5 dayanak primi verilecek.

– Takıma alınan emekçiler ile emekçi statüsüne geçirilenlerin aylık almaya hak kazanmaları halinde iş kontratlarının feshini mecburî tutan düzenleme yürürlükten kalkacak.

– EYT’lilerin kıdem tazminatına ait Kredi Garanti Fonu’ndan takviye verilecek.

– Toplamda 5 milyon çalışanı etkileyen düzenlemeye nazaran 2023 yılında 2 milyon 250 bin kişi emekli olabilecek.

– Emeklilik müracaatları e-Devlet üzerinden yahut SGK’ye yapılabilecek.

– 5 bin 500 liranın altında maaş olmayacak.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar