• YARIM ALTIN
  5.659,00
  % 0,73
 • AMERIKAN DOLARI
  27,6821
  % 0,06
 • € EURO
  29,5675
  % 0,36
 • £ POUND
  34,2092
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  3,7909
  % -0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2755
  % -2,78
 • BITCOIN/TL
  744203,527
  % -1,40
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Emtia fiyatlarında karamsar ekonomik görünüm tesiri

Emtia fiyatlarında karamsar ekonomik görünüm tesiri

Spekülatörler, Çin’in ölçülü ekonomik iddiaları ve birtakım ABD’li bankaların iflas etmesinin global görünümü gölgelemesiyle demir dışı metallerden vazgeçerek hayati değer taşıyan endüstriyel emtia fiyatlarını aşağı çekti.

İnşaat materyalleri ve arabalarda kullanılan nikelin memleketler arası fiyatları neredeyse dört ayın en düşük düzeyine inerken elektrikli konut aletleri üzere geniş bir uygulama yelpazesinde kullanılan bakır ve alüminyum fiyatları ise iki ayın en düşük düzeyine yakın seyrediyor.

Uluslararası bir ölçüt olarak kabul edilen Londra Metal Borsası’ndaki üç aylık vadeli fiyatlar, Salı günü bakır için yüzde 1 düşüşle ton başına 8 bin 833 dolardan kapandı. Nikel yüzde 0,4 düşüşle 23 bin 40 dolar olurken alüminyum Pazartesi iki ayın en düşük düzeyi olan 2 bin 275 doları gördü.

İnşaat materyalleri için kaplanmış çelik saclarda kullanılan çinkonun fiyatı 2 bin 909 dolar ve iletkenler için bağlayıcı bir gereç olarak kullanılan kalay 22 bin 950 dolardan süreç görerek her iki metal de üç ayın en düşük düzeylerine yaklaştı.

Londra’da net durumlar Ocak sonuna nazaran azaldı

Londra Borsası’nda spekülatörlerin eksi durumlarının uzun pozisyonarından çıkarılarak elde edildiği net durumlar Cuma günü alüminyum için 4 bin 700 lot olurken bu sayı Ocak sonundaki düzeyin yüzde 10’undan az olduğu gözleniyor. Tıpkı periyotta bakır için net alımlar ise yaklaşık yüzde 30 azaldı.

Bakır ve alüminyum, Çin ekonomisindeki toparlanma beklentileriyle demir dışı metallerin yükselmesiyle 18Ocak’ta 2022 Haziran’dan bu yana en yüksek fiyatlarına ulaşmıştı.

Ancak Çin’in, katı sıfır-Kovid siyasetlerini Ocak ayı sonlarında Ay Yeni Yılı tatillerinde gevşetmesi sonrası yatırımcılar ekonomik telaşlar nedeniyle satış yapmaya başladı.

Çin Ulusal Halk Kongresi’nin (NPC) bu ayki yıllık oturumunun akabinde fiyat düşüşleri hızlandı. Kongre öncesinden bu yana kalay yüzde 7, nikel yüzde 6 ve bakır yaklaşık yüzde 2 kıymet kaybetti. Kimi piyasa oyuncuları, beklentileri karşılayamadıklarını söyleyerek NPC’de açıklanan ekonomik teşvik tedbirlerini sorumlu tutuyor.

Çin gerçek büyüme gayesini yüzde 5’e çekti

Kongrede, Çin hükümeti 2023 için bir evvelki yıl yaklaşık yüzde 5,5 olan büyüme amacını aşağı çekerek yüzde 5 civarında bir gerçek ekonomik büyüme gayesi açıklamıştı. Piyasa oyuncuları ise bu yılki gayenin geçen yılki maksatla tıpkı düzeyde olmasını umuyordu.

Dai-ichi Life Research Institute baş ekonomisti Toru Nishihama öbür piyasa gözlemcilerinin açıkalmalarını tekrarlayarak, “Yüzde 5’lik bir büyüme gayesi Çin için gerçekçi bir yol. Hükümet, mali teşvik tedbirleri konusunda ayağını gaz pedalından çekti” sözlerini kullandı.

Çin harcamaların nispeten kısıtlı görünmesi nedeniyle bu yıl için bütçe açığı amacını GSYİH’nın yüzde 3’ü olarak belirledi.

Çin iktisadının lokomotifi olan araba ve gayrimenkul dallarını canlandırmak için NPC’de açıklanan tedbirler yatırımcıları tatmin edemedi.

Satışları teşvik edici tedbirler yoluyla üretimi artırmaya yönelik artan talebe karşın, Çin’in elektrikli arabalar ve başka yeni güçlü araçlar için sübvansiyonlarını canlandırmaya yönelik rastgele bir plan açıklanmadı. Çin Araba Üreticileri Birliği’nin bildirdiğine nazaran, Ocak ve Şubat aylarında yeni araba satışları yıllık bazda yüzde 15,2 azaldı.

Çin emlak piyasası inşaatların durmasıyla boğuşuyor

Ev alımlarını artırmak için büyük ölçekli dayanak de yoktu. Çin’in emlak piyasası, müteahhitlerin mali sorunlarından kaynaklanan inşaat duruşlarıyla boğuşuyor.

Çin Ulusal İstatistik Ofisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, piyasanın koronavirüs kilitlenmelerinin neden olduğu keskin düşüşten toparlanma belirtisi göstermemesi nedeniyle Ocak ve Şubat aylarında gayrimenkul yatırımının yıllık bazda yüzde 5,7 düştüğünü söyledi.

Marubeni Araştırma Enstitüsü’nden Li Xuelian, “Ulusal Halk Kongresi, iktisadın fiilen içinde bulunduğu vahim durumu bize bir kere daha hatırlattı” dedi.

AIS Capital’in yönetici ortağı Şiao Minjie, Çin’in neden büyük ölçekli bir teşviki yürürlüğe koymadığına dair fikir verdi.

Şiao, “Çin hükümeti, Lider Xi Jinping’in idaresinin akabinde sosyalist nizama büyük kıymet veriyor. Ekonomik büyüme, siyasetten daha az öncelikli hale geliyor” dedi.

ABD’de, Silicon Valley Bank’ın yakın vakitte iflası, Amerikan faiz oranlarındaki artışların finansal kurumlara yönelik riskleri konusunda farkındalık yarattı.

Nomura Securities’de kıdemli bir ekonomist olan Tatsufumi Okoshi, “Küresel iktisat üzerindeki etkiyi kestirim etmek zorlaştı. Yatırımcı hassaslığının kısa vadede berbatlaşması muhtemel” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR YAZ