• YARIM ALTIN
  6.381,00
  % 2,15
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9208
  % 0,08
 • € EURO
  31,4850
  % -0,10
 • £ POUND
  36,7790
  % 0,63
 • ¥ YUAN
  4,0533
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,3172
  % -1,29
 • BITCOIN/TL
  1121384,410
  % 0,63
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

En Güvenilir Yatırım Araçları Hangileri?

En Güvenilir Yatırım Araçları Hangileri?

Küçük yatırımcıdan büyük yatırımcıya kadar her kesimden insan farklı yatırım araçlarını tercih ediyor. Döviz ve altın iyi seçenekler oluştursa da borsa ve kripto paralar daha keskin sonuçları ortaya çıkarabiliyor. Doğru bir yatırım aracı seçildiğinde, anapara üzerinden yüksek karlar elde etmek mümkün olacaktır. Teknik analiz, fiyat değişim grafiği analizi gibi metotlardan faydalanılması önem kazanır. Yazımızın devamında en iyi yatırım araçları hakkında bilgiler sunacağız.

1.Döviz

Döviz yatırımı son dönemde yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başardı. Türk Lirası’nın önlemez değer kaybı sonrasında yabancı para birimleri değerini katlamaya devam etti. Kısa vadeli düşüşler yaşansa bile insanlar yatırımlarından vazgeçmeyi düşünmedi. Dövize duyulan güven, dövizin değer kazanmasıyla eşdeğerde değerlendirilebilir. Euro, Dolar, Sterlin, Frank gibi dövizlere yatırım yapmak uzun vadede kazandıracak gibi görünüyor; ancak meydana gelecek ekonomik gelişmeleri takip etmekte fayda var.

2.Altın

Ülkemiz yatırımcısının en çok tercih ettiği emtialar arasında altın yer alıyor. Dijital cüzdanlarda altının alım satım işlemlerinin yapılabilmesi, yatırımcıların altına daha fazla yönelmesinde bir etken oluşturuyor. İnsanlar arasındaki altın algısı “güvenilir liman” sıfatıyla yaygınlaşıyor. En güvenilir yatırım araçları arasında altını göstermek yanlış bir ifade olmayacaktır.

3.Kripto Paralar

Blockchain teknolojisiyle hayatımıza dahil olan kripto paralar, yatırımcısına en çok kazandıran yatırımlar olarak değerlendiriliyor. Özellikle bitcoin’in gösterdiği performans inanılmaz seviyelere gelmiş durumda; birçok analiste göre bitcoin’in 100 bin Dolar duvarını yıkması çok uzakta değil. Hal böyle olunca yatırımcılar kripto paralara yönelmeye devam ediyor. Ancak kripto paralardaki fiyat değişimleri ani bir şekilde gerçekleştiği için tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.

4.Hisse Senetleri

En güvenilir yatırım araçları içinde hisse senetlerine değinmeden geçmek olmaz. Şirketlerin arz ettiği hisseleri alarak ilgili şirketlere ortak olabilir, yatırımınız sayesinde yüksek kârlar elde edebilirsiniz. Şirketin büyüme hedefleri gerçekleşmeye başladığında hisselerindeki değer artışı ortaya çıkacaktır. Aracı kurumlar üstünden alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

5.Gümüş

Değerli emtialar arasında parlayan bir yıldız olarak gösterilen gümüş, yatırımcılar arasında bir trend haline gelmeyi başardı. Altına olan talep kadar yoğun bir ilgi söz konusu değil; ancak gümüşün gösterdiği olumlu performans yatırımcıları çekmeye yetiyor. Piyasa hacmi altına daha düşük olduğundan, ortaya çıkan fiyat değişimlerinde ani hareketler gözlemlenebilir. Bu durum dahi gümüşü en iyi yatırım araçları arasından çıkarmaya yetmiyor. Bankalar aracılığıyla dijital gümüş hesabı açabilir, nakdinizi gümüşe dönüştürerek geleceğe yatırım yapabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ