• YARIM ALTIN
  5.548,00
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9855
  % 0,24
 • € EURO
  28,8018
  % 0,27
 • £ POUND
  33,5109
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  3,7088
  % 0,19
 • РУБ RUBLE
  0,2788
  % 0,02
 • BITCOIN/TL
  712901,741
  % -0,94
 • BIST 100
  8.065,98
  % -0,65

Er-Bakır/ Keçeci: Hammade temin etmek zorlaştı

Er-Bakır/ Keçeci: Hammade temin etmek zorlaştı

Er-Bakır İdare Konseyi Lideri Müjdat Keçeci, katıldığı Bloomberg HT yayınında hammadde teminindeki zorluklara dikkat çekti.

Keçeci İSO imalat PMI bilgilerine dair yaptığı değerlendirmede “PMI, satın alıcıların yaptığı bir istatistik ve bizler için çok değerli. Bana nazaran her şey bununla başlıyor ve dolayısı ile bütün dalların gelecek günlerdeki alacakları yansılar ve yapılacak olan işler buna nazaran şekilleniyor.

Üç ay üst üste PMI testi yüzde 50’nin üzerinde 51,5 olarak geldi. Bilhassa metal ve makine bölümü olmak üzere bir grup kesimlerin kıymetli formda bu durumdan yararlandıklarını görüyoruz. Türkiye için çok kıymetli olan dokumacılık bölümü ise PMI testinde bu oranları karşılamıyor. Türkiye’deki en değerli bölümün başında dokuma kesimi geldiği ve yüklü bir formda ihracatımızı ve istihdamımızı yönlendirdiği için bu çok önemli” tabirlerini kullandı.

Keçeci “Pandemiden sonra, bilhassa seçimler de geçtikten sonra ve bir de sarsıntı kelam konusu olduktan sonra Türk endüstrisinde biraz toparlanmanın olduğunu görüyoruz. İmalat endüstride üretimin arttığını görüyoruz. Üretimin artması yarın siparişlerle birlikte gelen ihracatın arttığını bize gösterecek. Öteki taraftan istihdamdaki artışları da görüyoruz. Ancak kimi sıkıntılar da var. Bilhassa hammadde bulmakta zorlanan bir duruma giriyoruz. Gerek metal bölümü, gerekse makine kesimi birden bu kadar güzelleşeceğini düşünmemişti. Ellerindeki hammadde stoklarını kullandılar. Yeni fiyat artışlarıyla da bunları temin etmekte zorlanıyorlar. Bu noktada fiyat tespitlerinde zorlandıklarını görüyorlar. Maliyetlerin iç piyasada artması işletmelerin zorlanmasına neden oluyor” halinde konuştu.

Keçeci uzun devir yurt dışında yaşanacak bir resesyonun siparişlerin azalmasına neden olacağını da söz etti.

YORUMLAR YAZ