Parapiyasasi.net
Erdoğan: 15 bin lira taşınma yardımını bugün ödeyeceğiz
Yazar: -28 Şubat 2023
7

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere, 6 Şubat’ta meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki ikinci sarsıntının merkez üssü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesine gitti.

Deprem bölgesinden açıklamalarda bulunan Erdoğan “Depremden etkilenen vatandaşlarımızın yükünü hafifletmek için canla başla çalışıyoruz. Bugüne kadar ilçemizden köylerine yahut yakın yerlerdeki akrabalarının yanına gidenlerin haricinde 20 bin 300 kişinin tahliyesini gerçekleştirdik. Çadır kent ve konteyner kent kurulumunu sürdürüyoruz.

İlçemizin yine imar ve ihyasına başlıyoruz. 4 bin 339 bağımsız kısmın yıkık ve ağır hasarlı olduğu tespit edildi. Maraş’ta bu sayının 45 bin 575 binaya ulaştığını görüyoruz. Arama-kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları sürerken, yine inşa çalışmalarına başladık. Birkaç ay içerisinde 309 bin konutun inşasına başlıyoruz. Maraş’ta 83 bin konut ve 18 bin 681 köy konutuyla başlıyoruz. Bunun için 1 yıl müsaade istiyorum” dedi.

Erdoğan “TOKİ, sarsıntı imtihanını her alanda alnının akıyla vermiş bir kurumumuzdur. Birçok vilayetimizde bunları gerçekleştirmek suretiyle yeni konutları da bu standartta gerçekleştireceğiz. 3+1 olarak inşa edilecek konutlarımız kentlerimizin mimarisiyle uyumlu halde planlanıyor. Yer sıvılaşması olan yerlerde inşaya karşıyız” diye konuştu.

“15 bin lira taşınma yardımını bugün ödeyeceğiz”

Erdoğan açıklamalarına şöyle devam etti:

Kiraya çıkacak depremzedelerimize 3 bin lira ile 5 bin lira ortasında kira yardımı yapıyoruz. Konutunu taşıyacaklara 15 bin lira taşınma yardımını bugün itibariyle ödemeye başlıyoruz. Sarsıntıda vefat eden vatandaşlarımızın yakınlarına da acil gereksinimimiz için 100 bin lira veriyoruz.

Depremzedelerimizi en kısa müddette kalıcı konutlara kavuşturmak için ağır çaba gösteriyoruz. Zelzele bölgesinin tamamında Mart ve Nisan aylarında temelini atacağımız konutların ve köy konutlarının sayısı 309 bini buldu.

Bunun 83 bin konutu ile 18 bin 681 köy meskenini Maraş’ta inşa edeceğiz. Yitip giden canlarımızı geri getiremesek de Allah’ın müsaadesiyle ilçemizdeki maddi kayıplarımızın tamamını telafi edeceğiz. Sizlerden devletinize ve hükümetinize güvenmenizi istiyorum. Bize 1 yıl müsaade. İnşallah 1 yıl içerisinde tamamlayarak sizleri konutlara inşallah geçireceğiz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar