Parapiyasasi.net
Erdoğan: Doğalgaz tüketiminin tamamı bir ay müddetle fiyatsız
Yazar: -21 Nisan 2023
6

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşların konutlarındaki mutfaklarında ve sıcak su tüketiminde kullandıkları doğal gazı bir yıl müddetle fiyatsız vereceklerini belirterek, “Aylık ortalama 25 metreküpe denk gelen mutfak ve sıcak su tüketimi için gereken doğal gazın bedeli bir yıl boyunca faturalardan düşürülecektir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak Filyos Türkiye Petrolleri Limanı’ndaki Karadeniz Doğal Gazı Devreye Alma Töreni’nde yaptığı konuşmada, geçen sene salgın ve global kriz sebebiyle artan güç fiyatlarının olumsuz tesirlerini hafifletmek için doğal gazda yüzde 75 indirim uyguladıklarını söyledi.

Milletin ödemesi gereken her 100 liralık doğal gaz faturasının 75 lirasını devlet olarak üstlendiklerini kaydeden Erdoğan, “Yine hatırlarsanız Karadeniz gazının birinci keşfi yapıldığında milletimize muştular olsun demiştik.” sözlerini kullandı.

Erdoğan, Türkiye’nin imkanlarını milletin her bir ferdinin hayatına yansıyacak biçimde kullanma kelamlarını de burada unutmadıklarını lisana getirerek, şöyle devam etti:

“İşte bugün bu sözümüzün gereğini yerine getiriyoruz. Artık sizlerle ülkemizin her bir hanesindeki doğal gaz faturasını düşürecek 2 muştuyu paylaşmak istiyorum. Birinci müjdemizi açıklıyorum: Vatandaşlarımızın konutlarındaki mutfaklarında ve sıcak su tüketiminde kullandıkları doğal gazı bir yıl müddetle fiyatsız veriyoruz. Aylık ortalama 25 metreküpe denk gelen mutfak ve sıcak su tüketimi için gereken doğal gazın bedeli bir yıl boyunca faturalardan düşürülecektir. Bu tıpkı vakitte önümüzün yaz olduğunu dikkate alırsak pek çok hanenin neredeyse hiç doğal gaz faturası ödemeyeceği manasına geliyor. Bilhassa emeklisinden öğrencisine tüm dar gelirli vatandaşlarımızın bütçesine fiyatsız doğal gaz kullanımının değerli bir katkı yapacağına inanıyorum. İnşallah seçimlerden sonraki devirde bunun benim vatandaşıma yansıması çok daha farklı, çok daha olumlu bir formda tecelli edecektir.”

“Doğal gaz tüketiminin tamamını bir ay mühletle fiyatsız yapıyoruz”

“Aylık mutfak ve sıcak su tüketimini karşılayacak parasız doğal gazınız iyi olsun” diyen Erdoğan, “Şimdi de Karadeniz gazının sevincini, memnunluğunu, coşkusunu 85 milyon doya doya yaşayabilelim diye ikinci müjdemizi açıklıyorum. Bir ay boyunca Türkiye’nin tamamındaki konutların doğal gaz tüketiminden fiyat almayacağız. Yani mutfağın ve sıcak suyun yanı sıra ısınma dahil doğal gaz tüketiminin tamamını bir ay mühletle fiyatsız yapıyoruz. Bu müjdemizin de milletimize iyi olmasını diliyorum. Allah’ın müsaadesiyle hala sürmekte olan ve yeni başlatacağımız çalışmalarla milletimizin karşısına daha pek çok muştuyla çıkacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Durmak yok, yola devam” derken bunu kastettiklerini tabir ederek, ülkeye eser kazandırma, millete hizmet etme ve Türkiye Yüzyılı’nın inşası yolunda durmayacaklarını anlattı.

“Yarın değil çabucak artık.” diyerek 21 yılda ülkeye kazandırdıkları demokrasi ve kalkınma altyapısını Türkiye Yüzyılı ile taçlandıracaklarını vurgulayan Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bunun için sizlerden 14 Mayıs’ta tercihinizi çok âlâ ölçüp tartarak, hakikat bir formda yapmanızı istiyorum. Türkiye geçmişte inanç ve istikrar düşmanı kifayetsiz siyasetçilerden çok çekti. Bir ülkenin siyaset kurumu ve siyasi liderliği zayıf olunca herkes gözünü oraya dikiyor. Terör örgütü de ellerini ovuşturuyor. Tefeci de ellerini ovuşturuyor, Londra’dakiler üzere. Sizinle hesabı, davası olan her ülke, her kesim de ellerini ovuşturuyor. Biz bugüne kadar milletimizle birlikte verdiğimiz uğraşla tüm bu hevesleri kursaklarda bıraktık. Bu seçimlerde de tercihimizi, çocuklarımızın geleceğini düşünerek yaparak, Türkiye’nin diz çökmesini bekleyenleri Allah’ın müsaadesiyle hüsrana uğratacağız. İşte eser ve hizmetler, işte vizyonlar, işte sandık, hepsi de kantarınızda.”

“İnşallah 2 bin madencimizi de Allah’ın müsaadesiyle iş sahibi yapacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha evvelden madencilerle ilgili verdiği kelamıyla 1000 kişilik eleman alımının olacağını söylediğini anımsatarak, “Bunu 2 binle perçinliyoruz. İnşallah 2 bin madencimizi de Allah’ın müsaadesiyle iş sahibi yapacağız.” dedi.

Bu sırada merasim alanındakilerin “Zonguldak seninle gurur duyuyor” formunda bağırması üzerine Erdoğan, “Biz de sizlerle gurur duyuyoruz. Şu yerin altının lisanı olsa da konuşsa. Buralarda ne şehitler verdik. Bu şehitlerimizin emekleri, alın terleri üzerinde bu millet geleceğe yürüyor. İnşallah 14 Mayıs’ta milletimiz âlâ ölçüp tartacak, bir sefer daha kendisi ve geleceği için en yanlışsız, en isabetli kararı verecektir.” diye konuştu.

Karadeniz doğal gazının ülkeye ve millete tekrar iyi olmasını temenni eden Erdoğan, konutlarda birinci 1 ay büsbütün fiyatsız, bir yıl boyunca da mutfak ve su ısıtmada kullanılan kısmının fiyatsız olacağı müjdelerinin vatandaşlara güzel olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin birinci gününden bugüne her evresinde emeği geçen bakanları, kurum yöneticilerini, yüklenicileri, çalışan işçisi ve herkesi tekrar tebrik ettiğini tabir ederek, “Bizlere bugün iki bayramı bir ortada yaşatarak tarihe geçen kahramanlarımızı asla unutmayacağız.” sözlerini kullandı.

Tören alanındakilere “Şimdi hazır mısınız? Coşkuyla, bütün Türkiye duysun. Tamam mıyız?” diye seslenen Erdoğan, “Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız. İri olacağız. Canlı olacağız. Kardeş olacağız. Daima birlikte Türkiye olacağız.” dedi.

“Milletimiz artık kendi gazını inşallah bundan sonra kullanmaya başlıyor”

Konuşmasının akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez günün anısına bir armağan takdim etti.

Karadeniz doğal gazı Erdoğan’ın, beraberindekilerle birlikte butona basmasıyla yakılan meşale ile karaya ulaştırılmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, butona bastığı sırada, “Karadeniz gazının, ‘Sakarya saf çocuğu günahsız Anadolu’nun, divanesi ikimiz kaldık Allah yolunun.’ dedik ya işte artık bu yolda Allah’ın müsaadesiyle Karadeniz doğal gazını ateşliyoruz. Milletimiz artık kendi gazını inşallah bundan sonra kullanmaya başlıyor. Bismillahirrahmanirrahim.” tabirlerini kullandı.

Gazın ateşlenmesinin akabinde dozunun biraz daha artırılmasını isteyen Erdoğan, “Şimdi basıncı biraz daha artacak ve ondan sonra gümbür gümbür doğal gazımızı daha azametli göreceğiz. Eyvallah, 85 milyonumuza iyi olsun. Rabbim bizlere bugünleri de nasip etti. Rahmeti bol olsun inşallah.” biçiminde konuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar