Parapiyasasi.net
Erdoğan: Kentsel dönüşümde maliyetin yarısını devlet karşılayacak
Yazar: -21 Nisan 2023
7

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziosmanpaşa Meydanı’nda, Kentsel Dönüşüm Projeleri Anahtar Teslim ve Temel Atma Töreni’nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkan satırlar şöyle:

İlk bir ay boyunca doğalgazın fiyatsız olacağının muştusunu milletimizle paylaşarak erken bir bayram yaşattık. Bugün ise kentsel dönüşüm müjdelerimizle adeta iki bayramı bir ortada yaşayacağız

Milletimizin günlük hayatında birtakım külfetler olabilir. Aldığımız önlemlerle en aza indirme uğraşındayız.

Kentsel dönüşüm

Bugüne kadar 3,3 milyon konutu kentsel dönüşümle yenilerken, 1,2 milyon konutu da TOKİ ile inşa ettik. İstanbul başta olmak üzere kentsel dönüşümü hızlandırıyoruz.

Yeni bir seferberlik başlatıyoruz. İstanbul’da 39 ilçede 1.5 milyon bağımsız kısım risk altındadır.

Her yıl 300 bin konut ek etmemiz gerekiyor. 98 bin konutun imali sürüyor. Bugün de Gaziosmanpaşa, Esenler ve Başakşehir’de hak sahiplerine anahtarlı teslim ediyor ve yeni temeller atıyoruz.

Çok daha büyük bir dönüşüm projesi başlatıyoruz. Her biri 500’er bin konuttan oluşan 3 projeyi hayata geçireceğiz. Avrupa yakasında 500 bin, Anadolu yakasında 500 bin rezerv alana konut yapacağız, buralara taşınacak konutlardan boşalacak konutları da dönüştürüp 1.5 milyon konut dönüştüreceğiz.Çok daha büyük bir dönüşüm projesi başlatıyoruz.

Her biri 500’er bin konuttan oluşan 3 projeyi hayata geçireceğiz. Avrupa yakasında 500 bin, Anadolu yakasında 500 bin rezerv alana konut yapacağız, buralara taşınacak konutlardan boşalacak konutları da dönüştürüp 1.5 milyon konut dönüştüreceğiz.

Dönüşüme giren meskenlerin maliyetinin yarısını devlet karşılayacak

Bugünü İstanbul’un dönüşümü için başlangıç tarihi olarak görüyoruz. 2 müjdemizi paylaşacağız. Birinci müjdemizin ismi; Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden projesi. Dönüşüme giren konutların maliyetinin yarısını devlet olarak biz karşılacağız.

100 metrekare 2+1 konutun dönüşümü için diyelim 1.5 milyon maliyet çıktı, bunun 750 binini hibe olarak koyacağız. 120 metrekare 3+1 için ise 1 milyon 800 binin yarısı olan 900 bine çıkacak.

Yüzde 10’u peşin kalanı 10 yıl vadeli güncellenebilen sayılarla borcunu ödeyebilecek. 750 bin borçlanma için 5 bin 625, 900 bin için taksit 6 bin 750 lira seviyesinde gerçekleşecek.

Birikmiş parası olmayan bile devletin verdiği para ve kendi ödeyebileceği formda borçlanarak inançlı bir konutun sahibi olabilecek. Tüm bu dönüşümleri TOKİ garantisiyle yapacağız. Kendi parselini dönüştürmek isteyene 0.74 faiz ile 1 milyon 250 bin lira kredi kullanma imkanı sağlıyoruz.

Enflasyonun yükselmesinde, fiyat artışlarında birilerinin açgözlülüğü hissesi varsa bunun peşine düşeriz.

“Enflasyonu önümüzdeki yıl büsbütün çözmüş olacağız”

Bu kardeşiniz iktidarda olduğu sürece faiz yükselemez faiz devamlı düşecektir. Göreceksiniz enflasyon da faizle bir arada düşecektir.

Önümüzdeki pürüzleri nasıl kaldırdıysak, enflasyon sorununu de bu yıl sonuna kadar denetim altına almış, önümüzdeki yıl büsbütün çözmüş olacağız.

2013’te IMF ile işimiz bitti. Hükümetin bunlardan borç alması lazım dediler, almayacağız dedik ve almadık. IMF’nin başındaki zata burayı ben yönetim ederim, siz yönetim edemezsiniz dedim. 2013’ten sonra bizim IMF ile işimiz kalmadı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar