Parapiyasasi.net
Eskişehir’de yapı stoku envanteri oluşturulacak
Yazar: -13 Şubat 2023
23

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi ve Tepebaşı Belediyesi iş birliğiyle 2021 yılından bu yana çalışmaları devam eden Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’nin en değerli datalarından, yapı stokunun tespiti ve afet risklerine karşı kıymetlendirilmesi çalışması için TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi ile hizmet protokolü imzalandı. Bu protokolle birinci kademede 22 bin yapı incelenecek. Evre aşama kentteki tüm yapılar incelenerek, Eskişehir’in yapı stoku envanteri oluşturulacak ve afet riski durumu pahalandırılacak.

“Eskişehir’i sarsıntıya hazırlamak için yıllardır çalışıyoruz”

Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Lideri Kazım Kurt ve Tepebaşı Belediye Lideri Ahmet Ataç ile TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Lideri Orkun Kılıç’ın katıldığı imza merasiminde konuşan Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’i zelzeleye hazırlamak için uzun yıllardır çalıştıklarını söyledi. Büyükerşen, “Bu imzanın bugüne kalmış olması, protokolün yaşanan zelzele afeti sonrası aklımıza geldiğini düşündürmesin. Biz afetin çok öncesinde 3 belediye olarak risk durumunun tespiti için çalışmalar başlattık. 2012 yılından itibaren İstanbul Teknik Üniversitesi’ne projeler çizdirdik” dedi.

Afet Riskli Alanların Dönüşümü kapsamında Eskişehir Riskli Alan Projesi’nin daima Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca çeşitli revizyonlarla bekletildiğini söyleyen Yılmaz Büyükerşen, şöyle dedi:

“Bakanlığa bölgenin afet riskli alan ilan edilmesi için başvurduğumuzda biz 17 hektar teklif ettik, Bakanlık 56 hektara çıkardı. Lakin bölgede bir bireye açtırılan dava ile mahkeme yürütmeyi durdurma kararı, iptal kararı derken bir de Danıştay kararı eklendi. Böylelikle Eskişehir’deki afet riskli alan projesi topyekûn iptal edildi. O çalışma yapılırken parasının yarısını biz, yarısını Bakanlık karşılamıştı.

Bugün Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nce planlama yaptığımızda afet riskli alanımız tüm doküman ve bilgilere karşın yok görünüyor. Tabi burada çalışma iptal olunca bölgede yine inşaatlar yapılmaya başlandı. Biz de İnşaat Mühendisleri Odası ile çalışalım, çok sayıda genç mühendisimiz bilgilerinden yararlanarak süratli bir yapı stoku tespiti çalışmasına başlayalım dedik. 3 belediye ve oda olarak bu protokolü imzalıyoruz. Sarsıntının ne vakit olacağı muhakkak değil. 2012’den bu yana İstanbul Teknik Üniversitesi ile kendi teknik işçilerimizle yaptığımız çalışmalar şu anda planlarda yok görünüyor. Bu konu kesinlikle bilinmelidir. Allah ülkemize bir daha afet göstermesin. Bu protokolle devam eden çalışmalarımız kapsamında yalnızca riskli alanlar değil tüm kent incelenecek. Birinci etapta 22 bin bina incelemeye tabi tutulup basamak aşama ilerlenecek. Mühendislerimize güveniyor, kolay gelsin diyorum.”

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar