Parapiyasasi.net
Eskişehir’den onlarca TIR insani yardım gerecini zelzele bölgesine ulaştırıldı
Yazar: -14 Şubat 2023
9

Ayşe KAYTAN UÇAK

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi uyumunda başlatılan yardım kampanyası kapsamında ise bugüne kadar toplanan 70 TIR insani yardım gereci zelzele bölgesine ulaştırıldı. İnsani yardımların yanı sıra acil gereksinimlerden olan tuvalet konusunda Büyükşehir Belediyesi atölyelerinde üretilen seyyar tuvaletler bölgeye sevk edildi. Büyükşehir Belediyesi birebir vakitte birinci müdahale aracı, pikap, kepçe, ekskavatör, vinç, arama kurtarma materyalleri, cenaze nakil araçları, minibüs üzere çok sayıda uzman işçisi taşıyan ve muhtaçlık duyulan 22 aracını da bölgeye sevk etti. Öte yandan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi afet bölgesinden Eskişehir’e gelen depremzedeler için Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde “Karşılama Masası” oluşturdu. Afet bölgesinden tahliye edilen vatandaşlardan 4 otobüslük birinci kafile Eskişehir’e gelerek, AFAD uyumuyla konaklayacakları yerlere ulaştırıldı. Tepebaşı Belediyesi, bölgeye 9 TIR insani yardım gerecinin yanı sıra Tepebaşı Arama Kurtarma (TAK) takımının de yer aldığı 45 çalışanı sarsıntı bölgesine gönderdi. Tepebaşı Belediyesi ayrıyeten sarsıntı bölgesinde sevk ettiği aşevi çalışanı ile depremzedelere 5 bin kişilik sabah kahvaltısı ve akşam yemeği ikramında bulunuyor. Odunpazarı Belediyesi sarsıntı bölgesine 17 TIR insani yardım gereci gönderirken, Odunpazarı Belediyesi Arama Kurtarma Takımı (OBAK)’de Hatay’a gitti. Eskişehir Vilayet Emniyet Müdürlüğü işçileri tarafından zelzele bölgesine 4 TIR su, temel besin ve hijyen materyali gönderildi.

“Sevgili Türkiyem” kampanyası

Deprem bölgesine 40 TIR’dan fazla insani muhtaçlık materyali gönderen Eskişehir Sanayi Odası, “Sevgili Türkiyem” ismiyle depremzedeler için yeni bir kampanya daha başlattı. Kampanya ile bölgeye temel besin materyallerinden oluşan binlerce yardım kolisinin ulaştırılması hedefleniyor. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) sarsıntı bölgesine 3 bin adet battaniye, bin ısıtıcı, 1 TIR su, besin hususu, 100 koli helva, 375 adet tek kişilik yatak, 14 adet jeneratör ile arama kurtarma çalışmaları için 6 kişilik iki farklı takım gönderdi. Eskişehir Ticaret Borsası (ETB) üyelerinin dayanağıyla topladığı 4 TIR insani yardım gereci sarsıntı bölgelerine sevk etti. Eskişehir Ticaret Odası (ETO), bölgeye şuana kadar 10 TIR tıpkı yardım ve 1 kamyon da medikal materyal takviyesi sağladı.

Ayni yardım çalışmalarının devam ettiğini ve üyelerin yardımlarını 09:30 ve 19:00 saatleri ortasında Eskişehir Fuar Kongre Merkezi’nde topladıklarını belirten ETO İdare Heyeti Lideri Metin Güler, “Kahramanmaraş’ın ilçesi Üngüt’e, Hatay ve ilçeleri olan Kırıkhan ve Antakya’ya iki TIR su, iki TIR ekmek, iki TIR tam teşekküllü konteyner konut ve bir kamyon medikal materyal gönderdik.

Bunun yanı sıra bakliyat, kuru besin, bisküvi, soba, elektrikli ısıtıcı, kömür, battaniye, paklık materyallerinin yer aldığı 4 TIR gereksinim materyali de ulaştırdık” dedi.

Şirketlerden yardım seferberliği

Eskişehir’de bayan dokuması üzerine üretim yapan Armonika Dokumacılık, üretimini durdurarak depremzedeler için battaniye imalatına başlarken, Kızılbük Madencilik elindeki tüm iş makinelerini takımıyla birlikte sarsıntı bölgesine gönderdi. Kentte toplanan yardımlarının lojistiğini üstlenen Enton Beton ise şirketin tırları ile afet bölgesine insani yardım gereçlerini taşıdı. İlhanlar Hayvancılık ve GMC besin işletmeleri bin çuval hayvan yemini afet bölgesine sevk etti. ETİ; özel geliştirdiği afet bölgelerine özel besin eseri bisküvilerden 4 TIR’ı sarsıntı bölgesine gönderdi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar