• YARIM ALTIN
  6.284,00
  % 0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8944
  % -0,01
 • € EURO
  31,2796
  % 0,06
 • £ POUND
  36,4361
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,0436
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3202
  % 0,03
 • BITCOIN/TL
  1267192,654
  % 4,77
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Ethereum Nedir?

Ethereum Nedir?

Ethereum Nedir?

Ethereum nedir sorusu, kripto piyasalarına giriş yapacakların merak ettiği bir sorudur. En basit tanımıyla, Blockhain teknolojisine dayalı olan açık kaynak kodlu bir yazılım platformudur. Buradaki sistemin program ve uygulamaları çalıştırabilmesi için Ether para birimine ihtiyacı bulunmaktadır. Ether ise banka hesapları arasında transfer edilebilmekte ve madencilik için gereken harcamaların karşılanmasında kullanılabilmektedir.

Ethereum coin alabilmek içinse, yabancı ya da yerli kripto para borsalarından birine kayıt olunmalıdır. Sonrasında, hesapta yer alan cüzdan bölümünde almak istenen Ether miktarı kadar paranın bulunması gerekmektedir. Bu açıdan Dolar, Euro veya Türk Lirası gibi reel para birimleri, bu cüzdana aktarılabilmektedir. Böylelikle, istenilen miktarda Ether satın alınabilmektedir.

Ethereum Nasıl Çalışır?

Genellikle altcoin olarak görülen Ethereum, aslında blockchain zincirinin gelişmesi ve daha fazla alanda kullanılması adına yenilikçi bir sisteme sahiptir. Ethereum tarihi 2013 yılı ile başlamıştır. Vitalik Buterin tarafından kullanıma sunulan bu kripto para, 2014 yılına gelindiğinde para kaynağını bulmuştur. Takımda ise kurucusu dışında Anthony Di lorio, Mihai Alisie ve Charles Hoskinson bulunmaktadır. 2015 yılına gelindiğinde, Ethereum, Kuzey Amerika Bitcoin Konferansı’nda tanıtılmıştır. 2017 yılında Ethereum’un değeri %13,000 büyümüştür. Ayrıca 2016 yılı itibariyle saniyede 25 işlem yapılabilir hale gelmiştir. Bu sistemin amaçları, kişisel verilerin üçüncü kişiler tarafından depolanması ve farklı amaçlar adına kullanılması konularının önüne geçmektir.

Ethereum’un Avantajları ve Dezavantajları

Ethereum blockchain üzerinden çalıştığı için, buna ait olan bütün özelliklerden yararlanmaktadır. Bu açıdan ilk avantaj değişmezliktir. Buna göre üçüncü bir şahıs verilerde hiçbir şekilde değişiklik yapamamaktadır. Bir diğer avantajı ise rüşvet ve bunun kanıtıdır. Uygulamaların hepsi sansür ilkesi çevresinde oluşturulan bir ağa dayanmaktadır. Böylelikle sansür imkansız hale getirilmektedir. Güvenlik ise sağladığı bir diğer avantajdır. Kriptografi kullanımı ve merkezi bir arıza noktasının olmaması, uygulamaların sahtekarlık ve saldırılardan korunmasını desteklemektedir. Son olarak sıfır aksaklık sağlamaktadır. Böylelikle uygulamaların hiçbiri kullanılamaz bir hale gelememekte ve asla kapatılamamaktadır. Öte yandan akıllı sözleşme kodları, insanlar aracılığı ile yazıldığı için, sözleşmenin iyi olması bu kodları yazan insanlara bağlıdır. Bu açıdan kod hataları meydana gelebilmektedir. Kodda meydana gelen herhangi bir hata ise, yalnızca kodun baştan yazılması ile giderilebilmektedir.

Ethereum ve Bitcoin Karşılaştırılması

Ethereum kullanımı açısından Bitcoin’den sonra ikinci sırada gelen kripto para birimidir. Kısa bir sürede değerinin artması sayesindeyse Bitcoin blokzincirinden daha çok yenilikçi oluşundan kaynaklanmaktadır. Son zamanlarda ise Bitcoin ve Ethereum karşılaştırmalarını gündeme getirmiştir. Bitcoin ve Ethereum arasındaki farklar ise şu şekildedir:

 • Bitcoin ile yapılabilen işlemler bellidir. Buna karşın Ethereum işlemleri arasında yeni sistem ve altcoin üretimi bulunmaktadır. Bunun nedeni ise Ethereum sisteminin farklı yazılımlara izin vermesidir.
 • Bitcoin blockchain sistemine kıyasla, Ethereum sistemi daha yenilikçidir.
 • Bitcoin madenciliğinde işlemci gücüne göre kazanç elde edilebilirken; Ethereum mining için üreticilerin arasındaki denge dikkate alınmaktadır.
 • Bitcoin’de bir bloğun oluşması 10 dakika sürerken; Ethereum’da bu süre 15 saniyedir. Böylelikle onaylama süresi daha hızlı olmaktadır.
 • Ethereum sistemindeki işlem ücretleri, Bitcoin sistemine göre daha düşüktür.

Ethereum Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ethereum madenciliği, Ether elde etmek isteyen kişilerin kullandığı bir yöntemdir. Bunun için blockchain üzerinden Ethash adındaki algoritmaya uygun işlemlerin yapılması gerekmektedir. Basitçe, madencilik yöntemi, Etherum ağındaki karmaşık ve zorlu olan matematik problemlerinin çözülmesi süreçlerinin bütünüdür. Madencilik yapılırken, Ethereum ağında meydana gelen işlemler doğrulanmakta ve ağın güvenliği sağlanmaktadır. Ancak madencilik için yüksek GPU gücü gerekmektedir. Bu açıdan 64 bit Windows 10 kullanıcısı iseniz, en az 4 GB belleği olan grafik kartını kullanmalısınız. Fakat bazı durumlarda bu kart sistemi yeterli gelmemektedir.

Bundan dolayı yüksek bir fiyata sahip olan ancak gerektiği kadar güçlü olan ekran kartları satın alınmalıdır. AMD Radeon RX 500 ve AMD Radeon VII modelleri, gereken algoritma için en iyi sonuçları vermektedir. Ayrıca madencilik için Intel i3 CPU ve 4 GB ram ile güçlü bir SSD de gerekmektedir. Gerekli olan donanımlara sahip olunduktan sonra ise Ethereum kripto para için cüzdan oluşturma ve madencilik programının bilgisayara indirilmesi aşamaları tamamlanmalıdır. Sonrasında ise bilgisayar otomatik olarak madencilik işlemlerini başlatmaktadır.

Ethereum Değeri Neye Göre Belirlenir?

Son dönemlerde değeri artan Ethereum, bu açıdan arz ve talep sistemi üzerine kuruludur. Ethereum arzı ise, özellikle Bitcoin’in değerinin artması ile yükselişe geçmiştir. Herhangi bir otorite tarafından kontrol edilmeyen bu para biriminde, enflasyon nedeniyle devalüasyon görülmemektedir. Arz ve talebin, Ethereum fiyatlarını belirleme çok büyük etkisi bulunmaktadır. Daha detaylı açıklamak gerekirse, kullanıcılar ve yatırımcılar az talep içeren ancak yüksek miktarda Ether arzına sahip ise, değeri düşmektedir.

Ancak arz sınırlı ve talep yüksek ise değeri artmaktadır. Bunun dışında medyanın da Ethereum değeri üzerinde büyük bir etkisi vardır. Eğer herhangi bir platformda Ethereum için olumsuz haberler gösterilirse, bu para birimine sahip olan kişiler Ether’lerini satmaya başlayacaktır. Bundan değeri de düşecektir. Fakat olumlu eleştiriler yapılırsa, daha çok insan Ether sahibi olmak isteyeceği için, değer yükselecektir. Aynı zamanda Ethereum madencilik işlemleri de değerin belirlenmesi konusunda büyük bir öneme sahiptir. Madencilik işlemlerinin daha zor olması, Ethereum arzını arttıracağı için talep yüksek olacaktır. Bundan dolayı ise değer de artacaktır.

YORUMLAR YAZ