Parapiyasasi.net
Ethereum son 11 ayın tepesine çıktı: 2100 doları geçti
Yazar: -19 Mayıs 2023
3

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz kripto para piyasasındaki gelişmeleri kıymetlendirdi.

Ethereum’da Shangay (Shapella) güncellemesi akabinde %12 yükseliş göstererek son 11 ayın tepesi olan 2.128 dolar düzeyi test edildi. Bitcoin ise Ethereum’u takip ederek son 10 ayın doruğu olan 31 bin dolar düzeyini test etti. 2023 rekorlarını daima tazeleyen kripto piyasasından bu sabah saatlerinde yükselişlerine devam eden majör kriptolarla birlikte altcoinlerde de %5 civarında artışlar mevcut. Kripto piyasasının toplam pahası 2 günde %5 civarında artış göstermesiyle birlikte bu sabah saatlerinde 1.25 trilyon dolar düzeylerinin üzerinde hareketlilik gösteriyor.

Dün ABD’den gelen ÜFE verisi sürpriz bir biçimde beklentilerin epey altında gelmesiyle Nisan 2020’den bu yana en sert düşüş gerçekleşti. Ayrıyeten işsizlik haklarından yararlanma müracaatları verisi dört haftalık ortalamaya yakın seyretse de piyasalarda FED’in faiz artışlarının sonuna yaklaşmış olabileceği beklentisiyle risk iştahı arttı. Bilgiler sonrası dolar endeksi yaklaşık son bir yılın en düşük düzeylerine gerilerken, altının ons fiyatı bir yılın doruğunu görürken, kripto para piyasasındaki artışların önderliğinde ABD pay senedi piyasaları da olumlu kapanışlar yaptı.

Günün en çok kazandıran kripto paraları hangileri?

Bitcoin bu sabah saatlerinde 30.900 dolar düzeylerinde hareketlilik gösterirken, Ethereum 2.110$ düzeylerinin üzerinde alıcı buluyor. Bitcoin dominansı 3 gün evvel son 8 ayın doruğunu görmesinin akabinde düşüşe geçmesi ve Ethereum Shangay (Shapella) güncellemesinin de tesiriyle Ethereum’un piyasaya hakimiyeti %20.3 düzeylerine yükselmesi uzun müddettir baskı altında olan altcoinlerinde hareketlenmesine neden oldu. Kimi altcoinlerin ise daha müspet ayrışma ise dikkat çekiyor. Dün TOMO, WOO, LDO ve ANT günün en çok kazandıran kripto paraları olarak öne çıkıyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar