Parapiyasasi.net
Euro Bölgesi iktisadı 4. çeyrekte büyümedi
Yazar: -08 Mart 2023
7

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), AB ve Euro Bölgesi’nin 2022 yılı son çeyrek büyüme oranlarına ait bilgilerini güncelledi.

Buna nazaran, 19 üyeli Euro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH), geçen yılın dördüncü çeyreğinde bir evvelki çeyreğe kıyasla değişmedi. Euro Bölgesi’nde GSYH, 2022’nin son çeyreğinde 2021’in birebir periyoduna nazaran yüzde 1,8 arttı.

AB’de ise mevsimsellikten arındırılmış GSYH, 2022’nin dördüncü çeyreğinde evvelki çeyreğe kıyasla yüzde 0,1 düşerken, evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 1,7 yükseldi.

Eurostat’ın evvelki bilgilerinde, AB iktisadının dördüncü çeyrekte evvelki çeyreğe kıyasla sabit kaldığı, Euro Bölgesi’nin ise yüzde 0,1 büyüdüğü belirtilmişti. Son çeyrek büyümenin evvelki yılın tıpkı devrine kıyasla da AB için yüzde 1,8, Euro Bölgesi için yüzde 1,9 olduğu açıklanmıştı

Güncellenen bilgilerle birlikte AB ve Euro Bölgesi büyüme oranları dördüncü çeyrekte aşağı taraflı revize edilmiş oldu.

GSYH, son çeyrekte evvelki çeyreğe kıyasla Almanya’da yüzde 0,4 ve İtalya’da yüzde 0,1 azalırken, Fransa’da yüzde 0,1 ve İspanya’da yüzde 0,2 arttı.

Yıllık bazda ise GSYH, Fransa’da yüzde 0,5, Almanya’da yüzde 0,9, İtalya’da yüzde 1,4 ve İspanya’da yüzde 2,7 yükseliş kaydetti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar