Parapiyasasi.net
Euro Bölgesi yatırımcı inancında Ekim’den beri birinci gerileme
Yazar: -06 Mart 2023
10

Piyasalara ait araştırmalar yapan ve merkezi Frankfurt’ta bulunan Sentix, Mart ayına ait Euro Bölgesi Genel Yatırımcı İnanç Endeksi bilgilerini açıkladı.

Buna nazaran, Şubat’ta eksi 8 puan olan Euro Bölgesi Genel Yatırımcı İtimat Endeksi, bu ay 3,1 puanlık azalışla eksi 11,1’e geriledi. Ekim 2022’den bu yana birinci defa düşen endekse ait beklenti, toparlanmanın devam ederek eksi 6,3’e yükselmesi istikametindeydi.

Yatırımcıların gelecek 6 aya ait beklentilerini ölçen Beklentiler Endeksi, eksi 6 puandan eksi 13 puana indi.

Mevcut Durum Endeksi de eksi 10 puandan eksi 9,3’e yükselerek Haziran 2022’den bu yana en yüksek düzeyine çıktı.

Sentix Genel Müdürü Manfred Huebner, mevzuya ait değerlendirmesinde, “Ekonomide sakinliğe yönelik optimistlik, olumsuz ekonomik beklentilerin gerçekleşmesi durumunda kısa müddette tekrar iktisatta sakinlik kaygılarına dönüşebilir.” tabirini kullandı.

Mevcut ekonomik ortamın merkez bankalarının para siyaseti freninde olduğunun unutulmaması gerektiğini belirten Huebner, “Para arzının genişlemesi zayıf kalmaya devam ediyor ve faiz oranlarındaki artışla birlikte yılın ilerleyen devrinde iktisat üzerinde önemli bir yük oluşturması mümkün.” değerlendirmesinde bulundu.

Yatırımcı itimadı anketi, 2-4 Mart’ta 1309 yatırımcının iştirakiyle gerçekleştirildi.

Öte yandan, Euro Bölgesi’nin en büyük iktisadı olan Almanya için Sentix Yatırımcı İnanç Endeksi, Mart’ta 2,8 puanlık azalışla eksi 9,6 puana geriledi. Endeksin 4 aydır arka arda yükselmesinin akabinde düşüşe geçmesi dikkati çekti. Almanya’da Mevcut Durum Endeksi ise eksi 8,8 puandan eksi 7,5 puana çıktı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar