Parapiyasasi.net
Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyon rekor düzeyde
Yazar: -02 Mart 2023
7

Avrupa Merkez Bankası (AMB) cephesinden sıkılaşma bildirileri gelmeye devam ederken, Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyon rekor düzeylere çıktı.

Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 5,6 oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi çekirdek enflasyonun yüzde 5,3 düzeyinde gerçekleşmesi istikametindeydi.

Çekirdek enflasyonda rekor izlenirken, manşet enflasyonda da beklentileri aşan bir gerçekleşme izlendi. Şubat ayında Euro Bölgesi’nde tüketici fiyatları bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran, yüzde 8,5 arttı. Bu bilgiye ait beklenti yüzde 8,3 olarak belirlenmişti.

Aylık bazda ise fiyatlarda yüzde 0,8’lik artış kaydedildi.

AMB Lideri Lagarde’dan yeni mesajlar

Euro Bölgesi’nde enflasyonda kalıcı sinyaller gelirken, Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkililerinden de sıkılaşma iletileri gelmeye devam etti.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Christine Lagarde, Mart ayındaki toplantıdan sonra da faiz artırımları yapılmasının muhtemel olduğunu, faiz artırımlarının gelecek bilgilere bağlı olacağını söyledi.

İspanyol televizyonu Antena 3’de yayınlanan bir programa katılan Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Christine Lagarde, “Enflasyonun hala çok yüksek olduğu ortamda bu ay 50 baz puan faiz artırımı yapılması masada. Enflasyonu aşağı getirmek için elimizdeki tüm araçları kullanmalıyız. Enflasyonu yüzde 2 amacımıza getirmek için ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.

Enflasyonu aşağı getirmek için faizlerin daha üst çıkarılması gerektiğini belirten Lagarde, “Ancak zirve noktasının nerede olacağını şimdi bilmiyoruz. Faizler bir mühlet için daha yüksek düzeylerde kalmalı” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar