• YARIM ALTIN
  5.508,00
  % 1,03
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5847
  % 0,09
 • € EURO
  29,2358
  % 0,14
 • £ POUND
  33,8100
  % 0,57
 • ¥ YUAN
  3,7849
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2745
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  770378,713
  % 0,00
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Euro Bölgesi’nde ekonomik ivme durma noktasında

Euro Bölgesi’nde ekonomik ivme durma noktasında

Euro Bölgesi’ndeki ekonomik ivme Haziran ayında neredeyse durma noktasına gelirken bu durumun birliğin kış aylarında yaşadığı krizden bu yana gösterdiği canlanmanın sona erdiğine işaret ettiği bedellendiriliyor.

S&P Küresel tarafından derlenen ve Cuma günü yayınlanan Satın Alma Yöneticileri Endeksi, analistlerin Mayıs ayına oranla hafif bir düşüş yaşanacağını kestirimini yanıltarak beş ayın en düşük düzeyi olan 50,3’e geriledi. Yaşanan düşüşe grevlerle hırpalanan Fransa öncülük ederken Almanya’nın sorun yaşayan fabrikaları da değerli bir rol oynadı.

Euro yüzde 0,8 düşerek 1,0874 dolara gerilerken para siyasetindeki değişikliklere karşı en hassas tahvil olan Almanya iki yıllık tahvil getirileri de 13 baz puan düşüşle yüzde 3,10’a geriledi.

Para piyasaları faiz artış fiyatlamalarını azaltırken mevduat faizini de yıl sonuna kadar yüzde 4’ün çabucak altında tepe yapacak biçimde fiyatladı.

20 ülkeden oluşan Euro Bölgesi, Ekim ve Mart ayları ortasında maruz kaldığı ölçülü resesyondan çıkmak için gerekli atılımları yapmış olsa da S&P bilhassa Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırmaya devam etmesiyle bu sorunun önümüzdeki çeyreğe yayılma bahtının arttığı konusunda uyardı.

Hamburg Commercial Bank Baş Ekonomisti Cyrus de la Rubia hususla ilgili yaptığı açıklamada, “İkinci çeyrekte Euro Bölgesi’nden hafif bir müspet büyüme yaşanacağına dair temel senaryomuz hala gerçek olsa bile Bileşik PMI’daki düşüş eğilimi, tüm dallardaki şirketlerin sipariş defterlerinin kötüleşmesiyle karşı karşıya kalması nedeniyle yılın ikinci yarısının güç geçeceğine işaret ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

İmalat, Haziran ayında “ana zayıflık alanı” olmaya devam ederken harcamalardaki son toparlanmanın ivme kaybetmesiyle hizmet dalı keskin bir formda yavaşladı.

Öte yandan S&P’ye nazaran faaliyet cephesindeki hayal kırıklığı yaratan datalara, “enlasyonist baskıların bariz bir formda soğuması” eşlik etti. Kurum girdi maliyetlerinin Aralık 2020’den bu yana en düşük süratte arttığını ve mal ve hizmet satış fiyatlarının Mart 2021’den bu yana en düşük oranda arttığını söyledi.

Bu tarihi faiz artış döngüsünün sonuna yaklaşan lakin son vakitlerde faiz artışlarının birçok ekonomistin öngördüğü formda Temmuz bitiş tarihinden sonra da devam etmesi gerekebileceğini işaret eden AMB’ye bir ölçü umut verebilir.

De la Rubia enflasyonda asıl sorunun mal fiyatları olmadığına dikkat çekerek, “Eğer AMB yalnızca mal fiyatlarını denetim etmek zorunda kalsaydı o vakit enflasyonun sonunun gelmesini kutlayabilirdi. Lakin iktisadın daha kıymetli kısmı olan özel hizmetler kesiminde fiyatlar yükselmeye devam ediyor ve bu nedenle çekirdek enflasyon oranı çok yavaş düşüyor” tabirlerini kullandı.

YORUMLAR YAZ