• YARIM ALTIN
  5.823,00
  % 2,62
 • AMERIKAN DOLARI
  27,7727
  % 0,14
 • € EURO
  29,2415
  % -0,22
 • £ POUND
  33,8629
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,8044
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2846
  % 0,33
 • BITCOIN/TL
  747320,649
  % 0,20
 • BIST 100
  8.113,30
  % -1,77

Ev Kredisi Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Ev Kredisi Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Ev Kredisi Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Tüketiciler, zaman zaman çektikleri kredileri ödemekte zorlanabilir. Kredilerin yanında ek borç, vergi ücretleri ya da dosya masrafları gibi ekstra ücretlerin tahsis edildiği durumlar vardır. Ödemeleriniz bu tür durumlarda artarak çoğalır. Çözüm yolu olarak çeşitli yöntemler mevcuttur fakat bu yazıda size ev kredisinde borç yapılandırmasının nasıl yapıldığına dair bilgi vereceğiz.

Borç Yapılandırması Nedir?

Kredi ödemelerinizde çeşitli sebeplerden dolayı zorlanabilirsiniz. Borç yapılandırması, borcunuzu, ilgili mercilere gerekli belgelerle başvurarak gelirinize uygun olacak şekilde yeniden şekillendirmeniz anlamına gelir. Kredi yeniden yapılandırma, ödediğiniz kredinin kapatılarak yeni faiz oranlarıyla yeni bir kredi sunulması demektir. Daha önceden yüksek faizli konut kredisi kullanıyorsanız bunu düşük faizli kredi seçenekleriyle değiştirebilirsiniz. Bu sayede daha uygun faiz oranlarından yararlanıp daha az taksitle kredilerinizi ödemeye devam edebilirsiniz. Faiz indirimleri ile elde ettiğiniz karın yeniden yapılandırma işlemlerindeki masraflardan daha fazla olması gerekir. Çünkü yapılandırma yaparak kar elde ettiğinizi düşünürken daha çok zarara uğrayabilirsiniz. Kendinize en uygun avantajları araştırıp değerlendirmeniz bu noktada belirleyici olacaktır.

Ev Kredisi Borç Yapılanması Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Borç yapılandırması yapılırken ilk dikkat edilmesi gereken kar ve zarar hesaplaması yapmak. Araştırdığınız yeni kredi faiz oranları eski kredinizin oranlarını karşılayacak düzeyde olmalıdır. Hesaplamaları tek bir noktadan değil de daha genele yayarsanız daha karlı çıkabilirsiniz. Hesaplama istatistiklerinde mutlaka uzman bir kişiye danışmanız faydalı olacaktır. Yapılandırma yapmada dikkat ederek uygun faiz oranlarıyla ödeme kolaylığı sağlayabilirsiniz.

-Ev kredisi borç yapılandırmasında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, başvuracağınız yeni kredide bankaların istediği komisyon, dosya masrafı ve ek ödeme gibi maliyetler. Yapılanmada, yeni kredi vadesi artacağından aylık ödeme tutarınızı düşecek fakat ek maliyet talep edildiğinde bir o kadar zarara uğrama ihtimaliniz var.

-Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da bankaların sizden talep ettiği ev kredisi yeniden yapılandırma ücreti. Bu ücreti genelde bankaların tüketicilerden istemesi yasal değildir. Talep edilen ücret üzerine açılan davaların çoğu tüketici lehine sonuçlandığı biliniyor.

YORUMLAR YAZ