Parapiyasasi.net
EYT, salı günü Genel Kurul’a gelecek
Yazar: -05 Şubat 2023
10

Haftalık çalışmasına 7 Şubat Salı günü başlayacak Genel Şurada, EYT düzenlemesini içeren Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek.

Teklifle, 8 Eylül 1999’da ve bu tarihten evvel çalışmaya başlayanların; 9 Eylül 1999’da ve bu tarihten sonra çalışmaya başlamalarına karşın sigortalılık başlangıç tarihini geriye götürmeye imkan tanıyan ilgili mevzuat kararlarına nazaran yaptıkları borçlanmalar ile sigortalılık başlangıç tarihlerini 8 Eylül 1999 ve öncesi tarih olacak halde geriye götürenlerin, mevcut mevzuattaki emekliliğe hak kazanma şartlarından yaş kaidesi kaldırılacak.

Emekli olduktan sonra tıpkı iş yerinde 10 gün içinde tekrar işe başlayan bütün çalışanlar için yüzde 5 dayanak primi verilecek.

Kamu kurumlarında daima personel olarak çalışanların emeklilik, yaşlılık yahut malullük aylığı almaya hak kazanmaları halinde iş mukavelelerinin zarurî feshini gerektiren kararlar yürürlükten kaldırılacak.

Borç yapılandırma paketi

Genel Şura daha sonra, kamuya olan borçların yapılandırılmasını içeren Kimi Alacakların Tekrar Yapılandırılması ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni gündemine alacak.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar