Parapiyasasi.net
EYT’de prim günü karmaşası: Kimler emekli olabilecek?
Yazar: -31 Ocak 2023
10

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasa tasarısı Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Teklif evvel TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek. Yalnızca EYT ile ilgili düzenlemelerin olduğu teklifin, süratli bir formda Meclis Genel Kurulu’na gelmesi bekleniyor.

EYT kanunuyla kimler emekli olacak?

AK Parti Küme Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, dün bir basın toplantısı düzenleyerek EYT maddesine ait detayları açıkladı.

Düzenleme, 9 Eylül 1999 tarihinden evvel sigortalı olan çalışanları kapsıyor.

Yasaya nazaran; 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olanlar yaş koşuluna bağlı olmaksızın emekli olacak fakat emeklilik için gereken primde mevcut mevzuat dikkate alınacak. Habertürk’ün haberine göre; SSK’lı bir sigortalı işe giriş tarihine nazaran 5000-5975 gün primi doldurduğu tarihte emekli olacak.

EYT’liler ne kadar maaş alacak?

Akbaşoğlu, EYT’lilerin maaşlarının en düşük emekli maaşı olan 5 bin 500 liradan başlayacağını söyledi. Yasa düzenlemesi, çalışan emekli için 5 puan dayanak primi verilmesini ve emekli olanların 10 gün içerisinde tekrar işe başlaması halinde patronlara yaklaşık 500 TL dayanak verilmesini öngörüyor.

Prim ve gün sayısı aşikâr oldu

NTV’nin haberine nazaran; SGK tarafından yayımlanan yıllara nazaran sigortalılık müddeti ve prim gün sayılarıyla birlikte, EYT’li olmaya hak kazanacak olan bireylerin yıllara nazaran prim sayıları aşikâr oldu.

İşte EYT sigortalılık müddeti ve prim gün sayısı sorgulama ekranı;

5 m22e

6 aDML

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar