• YARIM ALTIN
  6.290,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9919
  % 0,23
 • € EURO
  31,2252
  % -0,16
 • £ POUND
  36,3918
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  4,0449
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3147
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  1280090,609
  % 2,13
 • BIST 100
  7.913,76
  % -0,82

Fahiş fiyat tekrarına iki kat ceza

Fahiş fiyat tekrarına iki kat ceza

Haksız Fiyat Kıymetlendirme Şurası değerlendirmesi sonucu belirlenen fahiş fiyat ve stokçuluk uygulamalarının bir yıl içinde tekrarı halinde bir evvelki cezanın iki katı meblağında idari para cezası uygulanacak.

Olağanüstü hal, afet ve ekonomik dalgalanma devirleri ile öbür acil durumlarda faaliyet gösterecek Haksız Fiyat Kıymetlendirme Şurası’nın çalışma temellerine dair Haksız Fiyat Kıymetlendirme Konseyi yönetmeliğinde değişiklikler yapıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe eklenen bir fıkrayla, idari para cezalarının verilmesini gerektiren tersliğin bir takvim yılı içinde tekrarı hâlinde, her bir tekrar için bir evvelki cezanın iki katı idari para cezası uygulanacağı karar altına alındı.

Yönetmelikle yapılan öteki bir düzenlemeyle, idari para ceza meblağının belirlenmesi sürecinde “fiil” olarak belirtilen hareketler “kabahat olarak değiştirildi.

Yeni unsur metnine nazaran, idari para cezalarının uygulanmasında Haksız Fiyat Kıymetlendirme Şurası tarafından ceza fiyatı belirlenirken, işlenen kabahatin haksızlık içeriği, tekrarı ve sayısı, kabahat münasebetiyle elde edilen menfaatin ve neden olunan zararın büyüklüğü ile failin kusuru ve ekonomik durumu üzere konular dikkate alınacak.

2 milyon TL’ye varan ceza tarifesi

Düzenlemeyle ayrıyeten, Heyetin yapacağı kıymetlendirme sonucu verilecek idari para cezasına destek teşkil eden perakende ticaretin düzenlenmesi hakkında kanuna yapılan atıfta değişiklik yapıldı.

Bu düzenlemeye nazaran, belirtilen yükümlülüklere alışılmamış hareket ettiği tespit edilen üretici, tedarikçi ve perakende işletmelere verilecek idari para cezasının belirlenmesinde perakende ticaretin düzenlemesi hakkında kanunun 18. hususunun (ı) fıkrası yerine (k) fıkrası temel alınacak.

Söz konusu fıkra uyarınca, fahiş fiyat uygulamalarında her bir karşıtlık için 10 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar; stokçuluk, piyasa istikrarını ve hür rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde ise her bir terslik için 100 bin TL’den 2 milyon TL’ye kadar idari para cezası verilmesi öngörülüyor.

YORUMLAR YAZ