Parapiyasasi.net
Faiz Yükseltme Kararı Gelir mi?
Yazar: -19 Ocak 2021
10

Merkez Bankası, Kasım ve Aralık ayı para politikası kurulu toplantılarının ardından politika faizini yükseltmesi ile gündeme düşmüştü. Bu durumun sebebi genel olarak döviz kurları üzerinde baskı oluşturmak ve direnç noktalarını kuvvetlendirmek olarak açıklandı. Ayrıca, gerek Merkez Bankası Başkanı gerekse Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yapılan açıklamalarda da bu hamlenin Türk Lirasına olan ilgiyi arttırmak, yatırım trendi oluşturmak gibi amaçların hedeflendiği ifade edildi. Peki, yılın ilk toplantısında faizler yükselecek mi? Bu içerikte, çeşitli kuruluşların ve ekonomistlerin öngörülerine göre politika faizi hakkında değerlendirmeleri ele alacağız.

Faizler Arttırılacak mı?

Şu günlerde, Türkiye’nin ekonomik gündeminin en büyük unsurlarından bir tanesi de faiz oranları olarak karşımıza çıkmakta. Bunun temel nedeni, TCMB’ye Naci Ağbal’ın atanması ile birlikte, 2 toplantıda 675 baz puan faiz arttırılması olarak açıklanıyor. Faiz arttırımı yapılacak mı sorusuna yakından baktığımızda piyasa beklentisinin genel olarak faizlerin sabit kalacağı yönünde olduğunu söylemek mümkün.

Finans alanında hizmet vermekte olan 22 kurumun katıldığı bir anketlerde, kurumlara politika faizi hakkındaki öngörüleri soruldu. 3 kuruluş 50 baz puanlık bir faiz artışı beklerken 5 kurumunda 100 baz puanlık bir faiz artışı beklentisi içerisinde olduğu görülüyor. Geri kalan 16 kurum ise politika faizinin sabit tutulacağı yönünde fikir sahibi. Bu sebepten dolayı 21 Aralık’ta gerçekleştirilecek olan toplantı için piyasa beklentisinin, politika faizinin sabit şekilde kalacağı yönünde olduğu söylenebilir.

Son zamanlarda TCMB Başkanı Naci Ağbal ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına baktığımızda da faiz de yükselme görülmeyeceği çıkarımı yapılabilir. Her iki isimde, fiyat istikrarının sağlanması gerektiği konusuna dikkat çekerken, enflasyonun Türk ekonomisi üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ve bu etkilerin kırılması gerektiğini ifade ettiler. Özellikle de Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatırımcılar ile yaptığı toplantıda yüksek faiz oranları hakkında eleştirilerde bulundu. Faizin, yatırımcıyı ciddi anlamda yorduğunu ve bankalara yaradığını ifade eden Erdoğan, Türkiye’yi faiz cenneti yapma amaçlarının olduğunu söyledi.

Bu veriler ışığında son bir değerlendirme yaptığımız takdirde, Faiz yükseltilir mi sorusuna faizlerin sabit kalacağı yönünde bir cevap vermek mümkün olacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar