• YARIM ALTIN
  5.460,00
  % 0,16
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5828
  % 0,48
 • € EURO
  29,0550
  % 0,95
 • £ POUND
  33,5720
  % 1,03
 • ¥ YUAN
  3,7787
  % 0,32
 • РУБ RUBLE
  0,2771
  % 0,56
 • BITCOIN/TL
  759250,200
  % 0,59
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

FAST nedir? Nasıl kullanılır?

FAST nedir? Nasıl kullanılır?

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan FAST nedir? Bazı kullanıcılar halen bu sisteme geçmiş durumda değil. Merak edilenleri cevapladık.

Bilindiği üzere bankacılık ile ilgilenen insanlar başka bir banka hesabına para göndermek için EFT yöntemini kullanıyor. EFT yalnızca mesai saatleri içerisinde ve hafta içi geçerli olduğu için diğer saatlerde para aktarımı mümkün olmuyor. Yeni geliştirilen sistem olan FAST, 7/24 para gönderiminin önünü açmasının yanı sıra pek çok avantaj da sağlıyor.

FAST nedir? Sistemin özellikleri

FAST, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olarak açıklanabilir. Finansal işlemlerde bu sistemin temel amacı 7 gün 24 saat hızlı bir şekilde para aktarımı yapmak. Anlık olarak yapılan bu işlem 2020 yılının Aralık ayında hizmete girdi. Öncelikle düşük bir limit ile başlayan hizmet zamanla yükseldi. Gelecekte bireysel karekod ödemesi, kurumsal karekod ödemesi ve ödeme isteme gibi hizmetlerin de FAST ile birlikte sunulması planlanıyor.

FAST nedir?

FAST’ın şu anki özelliklerine baktığımızda 7/24 para transferini mümkün kılması ön plana çıkıyor. Bu sayede EFT’de olduğu gibi zaman kısıtlaması yer almıyor. Hizmetin bir diğer özelliği para aktarımının anlık bir şekilde yapılıyor olması. Kolay adresleme yönteminin de yer aldığı bu hizmet sayesinde kullanıcılar IBAN kullanmadan kimlik numarası, e-posta adresi veya telefon numarası ile para gönderebilir hale gelecek.

FAST sistemini kullanmak için kullanıcılar mobil veya internet bankacılığını kullanarak bu hizmeti deneyebiliyor. Bu sistemin kullanıcılara sağladığı pek çok avantaj bulunuyor.

FAST sisteminin avantajları

Sizlere bu konuda “FAST nedir?” sorusunu cevapladık. Şimdi de FAST hizmetinin avantajlarından bahsedeceğiz. Bu sistemin en büyük avantajlarından birisi her zaman para göndermenin anlık olarak mümkün olabileceği. 7/24 para göndermenin yanı sıra para transferi anlık olarak yapılıyor. Yani kullanıcılar saniyeler içerisinde para aktarımı yapabiliyor. Eğer kullanıcının aktardığı para 25 saniye içerisinde gitmezse işlem iptal ediliyor. Yani hizmet bu kadar hızlı.

Bu sistemin sağladığı bir diğer avantaj kolay adresleme desteğine sahip olması. Artık uzun uzun IBAN kullanmaya gerek yok. E-posta adresi, telefon numarası veya kimlik numarası ile birlikte hesaba para göndermek mümkün.

YORUMLAR YAZ