Parapiyasasi.net
Fed/Barkin: Enflasyon yükselirse faiz artırılır
Yazar: -16 Mayıs 2023
8

Richmond Fed Lideri Thomas Barkin, Financial Times’a verdiği demeçte, halihazırda enflasyonun Fed’in yüzde 2 gayesine gerçek istikrarlı bir biçimde düştüğüne yahut iktisatta toplam talebin enflasyon maksadına ulaşılmasını sağlamaya yetecek kadar frenlendiğine şimdi ikna olmadığını söz etti.

Barkin, “Eğer enflasyon ısrarcı olur yahut hızlanır ise faizleri daha da artırılmasını önünde bir bariyer yok” dedi.

Barkin, rastgele bir potansiyel çok düzeltmenin hasarını hafifletmek için “istikrarlı” bir yaklaşım izlenmesini desteklediğini de vurguladı.

Haziran toplantısında ne tarafta bir karara takviye vereceğine toplantı yaklaşana kadar karar vermeyeceğini belirten Barkin, istihdam, fiyatlar ve krediler konusunda gelecek bilgilere bakacağını söz etti.

Barr: ABD bankacılık sistemi sağlam

Öte yandan, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde yapacağı sunuma ait bilgi veren Fed Lider Yardımcısı Michael Barr, ABD bankacılık sisteminin sağlam olmaya devam ettiğini ve mudilerin mevduatlarının inançta olmaya devam ettiğinden emin olabileceklerini söyledi.

SVB’nin batmasına yönelik değerlendirmelerde de bulunan Barr, SVB idaresinin Banka’nın risklerini yönetememesinin bu duruma yol açtığını belirtirken, Fed’in denetmenlerinin de kırılganlıkların büyüklüğünü tam olarak kavrayamadıklarını ve bu nedenle bankanın sorunlarını çözmesini sağlayacak adımların atılamadığını söz etti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar