Parapiyasasi.net
Fed/Bostic: 2024’e kadar faiz indirimi beklemiyorum
Yazar: -15 Mayıs 2023
6

Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, finans piyasalarında gitgide artan faiz indirim beklentilerinin bilakis bu yıl indirim olmayacağını belirtti. CNBC’ye konuşan Bostic “Baz senaryom, 2024 yılına dek faiz indirimi olmayacağı istikametinde. Enflasyon göstergelerine bakarsanız hala maksadımızın 2 misli üzerinde. Bu nedenle daha gidecek uzun bir yolumuz var.” değerlendirmesini yaptı.

Fed bu ay başında siyaset faizini 25 baz puan artırarak yüzde 5 – 5,25 aralığına yükseltmiş, Haziran ayında sıkılaşma döngüsüne orta verilebileceği iletisini vermişti.

Bostic geçen yıldan bu yana uygulanan sıkılaşma döngüsünün tesirlerini görmek için para siyasetinde bekleme modundan yana olduğunu belirtti. Sıkılaşan kredi şartlarına ve bankacılık kahırlarına karşın Bostic fiyat baskıları nedeniyle sonraki adımın faiz indiriminden çok artırım olabileceğini söyledi. Bostic “Gelecek atılımımızın indirimden fazla faiz artışı olacağını öngörüyorum.” dedi.

ABD’de enflasyon Nisan’da yıllık yüzde 4,9 ile 2 yılda birinci kere yüzde 5 düzeyinin altına gerilemişti. Besin ve enerjiyi içermeyen çekirdek enflasyon da ılımlılaşmıştı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar