Parapiyasasi.net
FED Faiz Kararını Bekleyen Bitcoin Bu Düzeyleri Görebilir!
Yazar: -31 Ocak 2023
8

1474451

FED faiz kararı ile birlikte Bitcoin fiyatının, FOMC oran programının tepeye çıkması umutlarıyla sıçraması bekleniyor.

FED faiz oranlarının tepede tutmasını bekliyor

Analiz edilen datalar, Bitcoin ve altın ortasındaki güçlü korelasyonun, Fed’in yürüyüş programının Mart ayına kadar yapılıp yapılmadığına bağlı olarak bir fiyat artışının başlangıcını işaretleyebileceğini öne sürüyor.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı 1 Şubat’ta sona erecek ve piyasa, federal fon oranını %4,5 – %4,75’e çıkaracak olan 25 baz puanlık bir artırım bekliyor.

FOMC11

Bir sonraki FOMC toplantısının 22 Mart’ta sona ermesi planlanıyor ve analistlerin çoğunluğu 25 baz puanlık bir artış daha bekliyor. Oradan, Fed’in faiz oranlarını yürüyüş programının tepesinde tutması bekleniyor.

Bitcoin ve FOMC toplantıları

Etkinlikten evvelki gün, toplantı sırasında ve sonrasında her 2022 FOMC toplantısı için Bitcoin fiyat yüzdesi değişimi incelendiğinde, 24 örneğin 13’ü önde gelen kripto para ünitesi için düşüşle sonuçlandı.

FOMC

Fed oranları birinci sefer artırmaya başladığında, negatif bir Bitcoin performansı, endişeli piyasalardan kaynaklanan satış baskısı ile açıklanabilir. Fakat yıl boyunca, piyasa daha yüksek faiz oranlarının kaçınılmazlığını kabul ettiğinden, daha az olumsuz bir reaksiyon bekleniyor.

Günlük fiyat hareketlerinden daha kıymetli olan, Fed’in oran çizelgesine ait uzun vadeli harekettir.

Güçlü BTC-Altın korelasyonu

1998’den bu yana S&P ve altının federal fon oranına karşı performansı çizildiğinde, grafikte siyah oklarla gösterildiği üzere, Fed’in yürüyüş programının doruğunun altın fiyatındaki düşüşle tıpkı vakte denk geldiği kaydedildi.

Bu durumlarda, altın fiyatı kıymetli ölçüde yükselmeye devam etti. Örneğin, 2005’in sonlarında altı buçuk yıllık bir müddet içinde ons başına 400 dolardan 1.920$/oz’a çıktı. Misal biçimde faiz oranı planındaki duraklamalar, aşağıdaki kırmızı oklarla gösterilen S&P tabanıyla birebir vakte denk geldi ve teknoloji pay senetleri için daima yükselişlere yol açtı.

fed vs gold

Şubat 2022’den bu yana, Bitcoin ve altının fiyatı %83’lük bir korelasyon gösterdi; bu, bir yıldan fazla bir müddetin en yüksek oranı. Altın, Fed’in yürüyüş programının geçmiş örneklerinde olduğu üzere reaksiyon verirse ve Bitcoin altını taklit ederse, BTC fiyatta kıymetli bir sıçrama yapabilir.

Bununla birlikte, Mart ayının Fed’in oran çizelgesinin doruğu olacağı kesin değil. Buna ek olarak, iflas müracaatının akabinde Genesis’te gelişen durum üzere öbür makroekonomik ve jeopolitik faktörler de devreye giriyor.

FED faiz kararı beklenirken Bitcoin oynaklık gösteriyor

TradingView’den elde edilen bilgiler, Bitcoin’in Pazar günü geç saatlerde baskı altına girmeye başladığını, ayıların 23.700 dolar dayanak düzeyinde boğaları ezdiğini ve düşüşü durdurmak için yükseliş destekleri gelmeden evvel BTC’yi Pazartesi günü günlük en düşük düzey olan 22.581 dolara düşürmeyi başardığını gösteriyor.

Kitco’nun kıdemli teknik analisti Jim Wyckoff’a nazaran, Pazartesi günü BTC’de görülen zayıflık, ‘biraz hafif kâr alımı ve piyasanın bir gecede beş ayın en yüksek düzeyine ulaşmasının akabinde aşağı istikametli düzeltmenin’ sonucuydu.

BTC 1 1

Wyckoff, ‘Günlük çubuk grafikte bir fiyat artışı trendi mevcut olduğundan, BC boğaları firmanın genel olarak kısa vadeli teknik avantajına sahip olduğundan’ şimdiye kadar geri çekilme hakim görünümü değiştirmek için çok az şey yaptı. ‘Yakın vadede fiyatlar için en az direnç yolu, yatay olarak üste hakikat devam ediyor.’ Bu görüş, üst fiyat gayesinin 25.000 dolarda kaldığını belirten aşağıdaki Tweet’i yayınlayan piyasa analisti Crypto Tony tarafından büyük ölçüde paylaşıldı.

Bitcoin’in yükseliş görünümüne sahip olması için Ocak ayını nerede kapatması gerektiğine dair içgörü, 23.400 dolarlık dayanağın kıymetini vurgulayan aşağıdaki tweet’i yayınlayan piyasa analisti Rekt Capital tarafından sağlandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar