Parapiyasasi.net
Fed, SVB’nin iflasından bankayı ve yetersiz kontrolü sorumlu tuttu
Yazar: -28 Nisan 2023
4

Fed, Finansal Kuruluşlardan Sorumlu Lider Yardımcısı Michael Barr liderliğindeki, SVB’nin kontrol ve düzenlenmesine ait incelemenin sonuçlarını açıkladı.

Bankanın idaresi ile çöküşünü çevreleyen kontrol ve düzenleme mevzularının detaylı olarak ele alındığı raporda, bankanın süratli büyümesinin yanı sıra Fed denetçilerinin bankanın kırılganlıklarını belirleme ve bankayı bunları düzeltmeye zorlama konusunda karşılaştıkları zorluklar ortaya konuldu.

SVB’nin iflasının nedenlerine ait 4 temel çıkarımda bulunulan raporda, bunlardan birincisinin SVB idaresinin riskleri yönetememesi olduğu belirtildi.

Raporda, SVB boyut ve karmaşıklık açısından büyüdükçe Fed denetçilerinin güvenlik kırılganlıklarının boyutunu tam olarak kavrayamadığı kaydedildi.

Denetleyenlerin kırılganlıkları belirlediklerinde SVB’nin bu sıkıntıları gereğince süratli bir biçimde çözmesini sağlamak için kâfi adımları atmadığına işaret edilen raporda, kontrol siyasetinin duruşundaki değişikliğin, standartları azaltarak, karmaşıklığı artırarak ve daha az savlı bir kontrol yaklaşımını teşvik ederek aktif kontrolü engellediği vurgulandı.

Raporda, SVB iflas ettiğinde bankanın giderilmemiş 31 güvenlik ve sağlamlık kontrol ikazının bulunduğu ve bunun bölümdeki emsallerinden üç kat daha fazla olduğu bildirildi.

– Fed Lider Yardımcısı Barr’dan kontrolü ve düzenlemeyi güçlendirme çağrısı

Fed’in Finansal Kuruluşlardan Sorumlu Lider Yardımcısı Michael Barr, rapora ait açıklamasında, SVB’nin idaresinin temel faiz oranı ve likidite riskini yönetemediğini ve idare şurasının üst seviye idaresi denetlemede başarısız olduğunu aktardı.

Özeleştiride de bulunan Barr, Fed denetçilerinin gereğince güçlü adımlar atmayı başaramadığını belirtti. Barr, “SVB’nin iflası, düzenleme ve kontrolde ele alınması gereken zayıflıklar olduğunu gösteriyor.” sözünü kullandı.

Barr, finansal sistemdeki riskler gelişmeye devam ettikçe, kontrol ve düzenleyici çerçevenin daima olarak kıymetlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “SVB’nin iflasının akabinde öğrendiklerimize dayanarak Fed’in kontrolünü ve düzenlemesini güçlendirmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar