Parapiyasasi.net
Fed tutanaklarında faiz ayrışması
Yazar: -24 Mayıs 2023
4

Fed’in 2-3 Mayıs’ta düzenlediği toplantının tutanakları yayınlandı.

Tutanaklara nazaran Fed yetkilileri finansal ve ekonomik şoklardan kaçınmak için borç tavanının yükseltilmesi gereksinimini ve bu artışın vaktinde yapılmasının değerini vurguladı.

Fed tutanaklarında yetkililerin daha fazla faiz artışı konusundaki ayrışması öne çıktı. Tutanaklarda muhtemel faiz artışlarının boyutunun daha bilinmeyen hale geldiği, yetkililerin bu yıl için ölçülü sakinlik beklentisinin sürdüğü belirtildi.

Fed tutanakları yetkililerin daha fazla faiz artışına takviye konusunda bölündüğünü ortaya koydu. Birtakım iştirakçiler, gelecek toplantılarda ek siyaset sıkılaştırmasının muhtemelen gerekli olacağı yorumunda bulundu.

Enflasyon vurgusu

Bazı iştirakçiler, yapılacak açıklamanın bu yıl faiz indirimi muhtemelliğine işaret etmemesinin yahut ek artışları devre dışı bırakmamasının siyaset açısından çok değerli olduğunu vurguladı.

Borç limitinin vaktinde artırılması gerekli görülürken neredeyse tüm yetkililer enflasyon görünümünde üst taraflı risklere işaret etti.

Bazı iştirakçiler federal borç limitinin vaktinde artırılmayabileceği, bunun da finansal sistemde kıymetli aksamalara ve finansal şartlarda sıkılaşmaya yol açabileceği kaygısını lisana getirdi.

Katılımcılar enflasyonun kabul edilemeyecek düzeyde yüksek olduğu ve beklenenden daha yavaş düştüğü konusunda ortaklaştı.

Tutanaklarda 2023’te ‘ılımlı’ resesyon iddiası korunurken iştirakçiler, bankacılık dalındaki gerilimin ekonomik faaliyetler üzerinde meçhul bir ölçüde de olsa baskı yaratabileceğini tabir etti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar