Parapiyasasi.net
Fed tutanaklarında kısıtlayıcı para siyaseti vurgusu
Yazar: -22 Şubat 2023
10

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 31 Ocak-1 Şubat 2023 tarihlerinde düzenlenen son toplantısına ait tutanaklarını yayımladı.

Tutanaklara nazaran iştirakçiler, gelen bilgiler enflasyonun yüzde 2’ye hakikat devamlı bir düşüş eğiliminde olduğuna dair itimat verene kadar kısıtlayıcı siyaset duruşunun sürdürülmesi gerektiğini ve bunun biraz vakit alabileceğini vurguladı.

Tutanaklarda ayrıyeten, neredeyse tüm yetkililerin toplantıda faiz oranlarını 25 baz puan artırmanın uygun olduğu konusunda hemfikir olduğu, birkaçının ise 50 baz puanlık daha büyük bir artıştan yana belirtildi. Birkaç Fed üyesi enflasyon risklerinin daha istikrarlı olduğunu düşünüyor.

Fed tutanaklarında ekonomik görünüme dair risklerin aşağı istikametli olduğu belirtildi.

Fed yetkilileri faiz oranlarını çeyrek puan yükselterek, Aralık ayında yaptıkları yarım puanlık artış ve arka arda dört 75 baz puanlık artışın akabinde hareketlerini yumuşattı. Gösterge siyaset faizini yüzde 4,5 ila 4,75 aralığına yükseltti.

Tutanaklarda çeyrek puanlık artışın, yetkililerin gelecekteki faiz patikasını değerlendirirken riskleri tartmaya yardım edeceği belirtildi.

Ayrıca tutanaklarda kripto paralardaki problemlerin bankacılık sistemi üzerinde sonlu tesiri olduğu da tabir edildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar