Parapiyasasi.net
Fed/Williams: Enflasyonun gayeye dönmesi vakit alacak
Yazar: -09 Mayıs 2023
6

New York İktisat Kulübü’nde konuşan Williams gelecek 2 senede enflasyonun yüzde 2’lik gayeye inmeyeceğini söyledi.

Williams “Ekonomide dengeyi yine onarmak ve enflasyonu gayeye döndürmek için alınan siyaset aksiyonlarının tesirlerinin tam manasıyla hissedilmesi vakit alacak” diye konuştu. Williams şu an yüzde 3,4 ile 54 yılın en düşük düzeyinde bulunan işsizlik oranının yüzde 4 – 4,5 bandına yükseleceğini öngördü.

Fed geçtiğimiz günlerde siyaset faizini 25 baz puan artırarak yüzde 5 – 5,25 aralığına yükseltmiş, yetkililer faiz artışına orta verilebileceği sinyali vermişti. Komite, ek faiz artışlarının uygun olacağı iletisini karar metninden kaldırmıştı.

Faiz artışlarının bilgilere bağlı olacağını belirten Williams “faiz artışını bitirdiğimizi söylemedik. İktisatta neler olup bittiğini değerlendireceğiz ve data odaklı karar vereceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Bankacılık kesimindeki problemleri ve tesirlerini de karar alırken göz önünde bulunduracaklarını belirten Williams “kredi şartlarının nasıl evrildiğine, büyüme, istihdam ve enflasyona tesirlerine odaklanacağız” biçiminde konuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar