Parapiyasasi.net
FED yarıyıl para siyaseti raporu açıklanacak
Yazar: -07 Mart 2023
6

Küresel piyasalar Fed Lideri Jerome Powell’ın Türkiye saatiyle 18:00’de ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’ne sunacağı yarıyıl para siyaseti raporunu beklerken, New York Fed Kovid 19 salgının bir pandemi olduğunun ilan edilmesinin üzerinden 3 yıl geçtikten sonra, global arz zincirlerinin olağana döndüğünü açıkladı.

Öyle ki, arz baskıları dünya genelinde olağanın de altına geriledi. New York Fed’in Global Arz Zinciri Baskı Endeksi şubat ayında -0,26 ile Ağustos 2018’den bu yana birinci defa negatif bölgeye indi. Endeksin tarihî ortalaması sıfır düzeyindeyken, her iki istikamete değişimler o trendden standart sapmalar olarak bedellendiriliyor.

Azami seviyedeki sapmalar Aralık 2021’de endeksi 4,31 ile tepe düzeye taşımıştı. Nakliyede yaşanan zahmetlerin azalması, endeksin son 10 ayın 7’sinde gerilemesini sağlayan değerli bir faktör oldu.

New York Fed, “Faktörlerin birçoklarında aşağı taraflı değerli katkılar oldu ve en büyük aşağı taraflı katkı Avrupa bölgesi teslimat müddetlerinden geldi” açıklamasını yaptı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar