Parapiyasasi.net
Fed yetkilisinden faiz için yüzde 5 iletisi
Yazar: -24 Şubat 2023
9

Cleveland Fed Lideri Loretta Mester CNBC’ye verdiği mülakatta fiyat istikrarı için bir müddet daha yapmaları gerekenler olduğunu belirterek “Enflasyonu soğutmak için para siyasetimizi ayarlayacağız” değerlendirmesini yaptı.

Mester “Faizlerin nereye kadar yükseleceği iktisadın ne tarafta evrileceğine bağlı. Lakin enflasyon sürdürülebilir biçimde yüzde 2’lik gayeye gerileyene kadar bir müddet yüzde 5 eşiğinin üzerinde kalması gerekebilir” diye konuştu.

Şubat toplantısında 50 baz puanlık artıştan yana olan Mester Mart ayı toplantısında alınacak karara dair “bu, toplantıda alınacak taktiksel bir karar” sözünü kullandı.

Ekonomide sert bir daralma beklemediğini belirten Mester Fed’in sürpriz biçimde dirençli kalan istihdam piyasasına ziyan vermeden maksadına ulaşabileceğini söyledi. Mester “Sağlıklı bir istihdam piyasasına sahipken fiyat istikrarını da sağlayabiliriz. Sürdürülebilir bir istihdam piyasası için fiyat istikrarına geri dönmemiz çok önemli” değerlendirmesini yaptı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar