Parapiyasasi.net
Fed Yöneticisinden SVB’nin iflası için “kötü yönetim” değerlendirmesi
Yazar: -27 Mart 2023
6

Fed, Barr’ın ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nin son banka iflasları ve federal düzenleyicilerin müdahalesine ait yarın düzenleyeceği oturumda yapacağı konuşmanın metnini paylaştı.

ABD’nin bankacılık sisteminin güçlü sermayesi ve likiditesiyle sağlam ve güçlü olduğunu vurgulayan Barr, bankacılık sistemindeki şartları yakından izlemeye devam edeceklerini, sistemi inançlı ve sağlam tutmak için her büyüklükteki kurum için tüm araçları gerektiğinde kullanmaya hazır olduklarını belirtti.

Barr, “SVB, banka idaresinin faiz oranı ve likidite riskini faal bir biçimde yönetmemesi nedeniyle iflas etti ve banka daha sonra sigortasız mevduat sahiplerinin 24 saatten daha kısa bir müddet içinde yıkıcı ve beklenmedik bir biçimde kaçışının acısını yaşadı.” değerlendirmesini yaptı.

“Banka sıkıntılarını çözmek için çok uzun müddet bekledi”

SVB’nin iflasının Fed’in banka üzerindeki kontrolü de dahil olmak üzere kapsamlı bir formda gözden geçirilmesini gerektirdiğini aktaran Barr, “SVB’nin iflası ders kitabında yer alan makus idare olayı.” sözünü kullandı.

Michael Barr, “Banka, problemlerini çözmek için çok uzun müddet bekledi ve ironik bir formda bilançosunu güçlendirmek için aldığı gecikmiş değerler, bankanın iflasına yol açan sigortasız mevduat sahiplerinin kaçışını ateşledi.” yorumunu yaptı.

SVB’nin iflasının tüm bankacılık sistemini tehdit ettiğine işaret eden Barr, büyük bölgesel bankalar için uzun vadeli borç gerekliliklerinin yanı sıra gerilim testini güzelleştirmeyi ve likidite kurallarında değişikliğe gidilmesi üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

ABD’nin 16. büyük bankası olan SVB’ye 10 Mart’ta kayyum atanmış, bankanın iflası, 2008 global finansal krizinden bu yana en büyük banka iflaslarından biri olmuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar