Parapiyasasi.net
Fitch Başekonomisti Bloomberg HT’ye konuştu: ABD’de hâlâ resesyon bekliyoruz
Yazar: -27 Nisan 2023
7

Fitch Ratings Başekonomisti Brian Coulton Ciner Medya ABD Temsilcisi Ali Çınar’ın sorularını cevapladı.

Tahminlerde müspet taraflı bir güncelleme olduğunu söyleyen Coulton, Eylül-Ekim ayı üzere ABD’de hala bir resesyon beklediklerini belirterek şunları söyledi:

“Bir yıllık öngörünüm de güzel bir üst taraflı güncelleme oldu. Üç farklı faktör vardı; bunlardan bir tanesi Çin’de pandemi kısıtlamaların kaldırılmasıyla Çin’deki tüketicilerin ve hizmetler bölümünün geri dönmesi oldu. İkinci müspet faktör geçen yılın sonunda doğalgaz krizi endişelendirmişti. Önemli manada krize yol açabileceğini söylemiştik lakin korktuğumuz kadar berbat gerçekleşmedi. Üçüncü faktör ise ABD’deki tüketicilerin sürpriz bir biçimde direnç göstermesi”

Toparlanmayı 2024 yılında beklediklerini de kelamlarına ekleyen Coulton, “Biz ABD’den bir hâlâ bir resesyon bekliyoruz, Eylül-Ekim üzere başlayacak. ABD’deki yavaşlama gelişmekte olan ülkeleri etkileyebilir. Euro Bölgesi’nde de yavaşlama bekliyoruz. 3-5 yıl içerisinde merkez bankaları güçlü bir süreçten geçecek, 2024 yılı içerisinde toparlanma olmasını bekliyoruz” diye ekledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar