Parapiyasasi.net
Fitch: Sarsıntı, Türk şirketlerinin kredi profilini büyük ölçüde etkilemeyecek
Yazar: -03 Mart 2023
8

Fitch Ratings tarafından yayımlanan raporda zelzelelerin neden olduğu operasyonel aksamaların, derecelendirilen Türk şirketlerinin kredi profillerini etkilemesinin pek muhtemel olmadığı belirtildi. Kurum bu değerlendirmeyi firmalardan gelen fabrikalarının ya da işletme varlıklarının sarsıntı sonucunda kıymetli bir hasar görmediği istikametindeki birinci geri bildirimlerine dayandırdıklarını kaydetti.

Bununla birlikte İskenderun Limanı da dahil olmak üzere merkez üssü etrafında lojistik ve ulaşım altyapısına verilen kıymetli hasar dikkate alındığında, kurumsal firmalarının operasyonları üzerindeki dolaylı etkiyi tam olarak belirlemek için şimdi çok erken olduğu tabir edildi.

On binlerce kişinin vefatına ve 1,5 milyondan fazla insanın evsiz kalmasına neden olan afetin tam makro-ekonomik tesirinin şimdi ölçülemediği belirtilen raporda süratli toparlanma uğraşlarına karşın tüketici talebinin ve tedarik zincirlerinin kısa vadede etkilenmesinin beklendiği kaydedildi.

Bununla birlikte Fitch tarafından derecelendirilen firmaların kredi profilleri başta olmak üzere kurumsal kesim üzerindeki tesirinin mütevazı olmasının beklendiği belirtildi. Kurum Türk şirketlerinin büyük kısmının notunun halihazırda Türkiye’nin Ülke Tavanı nedeniyle kısıtlanmış olduğunu ve bu durumun da talepteki kısa vadeli düşüşü karşılamak için kendi bağımsız kaldıraç ölçütleri altında kâfi boşluk sağladığını vurguladı.

Raporda merkez üssüne yakın tesisleri bulunan firmalar için üretim tesislerinde durum tespiti tamamlanana dek üretimin süreksiz olarak durdurulmuş olduğu ve sarsıntı kaynaklı hasarların sigorta kapsamında olduğunun altı çizildi. Fitch bu tesislerde güvenlik değerlendirmelerinin devam ettiğini ve bunların tamamlanması sonrası üretimin kademeli olarak devam edeceğini söyledi.

“Arçelik ve Şişecam üzere sarsıntıdan etkilenmeyen şirketler üretime devam ediyor”

Öte yandan Arçelik ve Şişecam üzere şirketlerin de ortalarında olduğu merkez üssü yakınında rastgele bir üretim tesisi olmayan firmaların faaliyetlerine olağan biçimde devam ettiği belirtildi.

Depremlerin elektrik dağıtım ve tedarik şirketi Enerjisa Enerji’nin faaliyet gösterdiği üç bölgeden birini etkilediği belirtilen raporda şirketin Toroslar bölgesindeki birçok vilayette olağan ticari faaliyetlerine geri döndüğü, hasarın fizikî ve mali ekspertiz çalışmaları üzerinde çalıştığı kaydedildi.

Kurum ödeme tahsilatındaki gecikmeler de dahil olmak üzere işletme sermayesi meselelerinde bir ölçü baskı gelebileceğini ve firmaların negatif derecelendirme hassasiyetlerine dahil edilen bu riskin arz segmentinde devam eden işletme sermayesi çıkışının, kısa vadeli borç hacimlerinde süratli bir artışla birlikte olması durumunda notun düşürülmesine yol açabileceği manasına gelebileceği belirtildi. Bu nedenle, sarsıntılar nedeniyle işletme sermayesi üzerindeki artna baskıların not indirimi riskini etkilmediğine yer verildi.

“Turkcell ve Türk Telekom hizmet eksikleri nedeniyle gelir kaybı yaşayabilir”

Fitch Ratings Aydem Yenilenebilir Güç Anonim Şirketi ve ENERGO-PRO’nun ortalarında olduğu derecelendirilmiş üretim işletmelerinin varlıklarının etkilenmediği belirtilirken derecelendirilmiş telekom operatörleri olan Türk Telekom ve Turkcell’in hizmet eksikleri nedeniyle bir ölçü gelir kaybı yaşamasının mümkün olduğu ihtarında bulundu. Öte yandan bu durumun kredi ölçümleri üzerindeki tesirin hudutlu olmasının beklendiği söz edildi.

Kurum, Ülker, Coca-Cola İçecek ve Anadolu Efes üzere tüketici sanayisinde derecelendirilen işletme tesislerinde maddi bir ziyan yaşanmadığın fakat yaşanan afetten ötürü 2023 birinci çeyreğinde gelir ve kârlar üzerinde bir ölçü baskı görülmesinin mümkün olduğu vurgulandı.

Şirketlerin büyüklüğü ve eserlerine olan güçlü doğal talep nedeniyle yıllık gelirlere tesirinin kayda bedel olmayacağı ve kâfi kredi notu alanı sayesinde kredi musluklarında yakın vakitte bir tesir görülmesinin beklenmediğinin altı çizildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar