• YARIM ALTIN
  5.548,00
  % 0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0318
  % 0,03
 • € EURO
  28,8983
  % 0,13
 • £ POUND
  33,5556
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  3,7043
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,2771
  % -0,08
 • BITCOIN/TL
  735452,245
  % 1,71
 • BIST 100
  7.784,01
  % 1,35

Fuat Oktay açıkladı: Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone 1 ay fiyatsız

Fuat Oktay açıkladı: Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone 1 ay fiyatsız

Kahramanmaraş’ta meydana gelen zelzeleler sonrası arama kurtarma çalışmaları devam ederken, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, son duruma ait açıklamalarda bulundu.

Fuat Oktay’ın AFAD merkezinde yaptığı açıklamalarından öne çıkanlar:

“- Alanda arama kurtarma maksadıyla 34 bin 717 işçimiz var. Bütün güçleriyle çalışmaya devam ediyorlar.

– Hatay’a önemli derecede ağırlaşmayı artırmış durumdayız. Artçı sarsıntılar devam ediyor.

– Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın defin süreçleri tamamlandı.

“108 bin bina hasarsız”

-Artçı sarsıntılar devam ediyor. Belli bir mühlet daha devam edeceğe benziyor. Onun için ısrarla hasarlı olan, yıkılacak olan binalardan uzak durulmasını talep ediyoruz.

– Hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor. 230 bin binanın hasar tespit gruplarınca incelendi. Bu binalar çalışılmış durumda. 108 bin binanın hasarsız olduğu tespit edildi

– Asıl kıymetli olan; hasarlı binaların tespiti bir an evvel yıkılmasıdır, ki hasarsız binalara konut sahiplerinin yerleştirilebilmesi.

– Hasar tespitleri yapılan binaların bir an evvel temizlenmesi değerli lakin, bu enkazlar kaldırılmadan savcılıklarla kanıtların incelenmesi de kıymetli.

– 73 uçak ve 112 helikopterle alanda çalışmaya devam ediyoruz. Yerli İHA ve dronlar da çalışmalarda faal kullanılıyor.

“Hatay Havalimanı açıldı”

– Hatay Havalimanı vardı, oranın bakım tamiratı süratli bir formda yapıldı ve açıldı. Uçaklarımız havalimanına inmek üzere havadalar. Artık tahliyeyi ve birebir yardımları ordan yapabileceğiz.

– Barınma alanda son derece değerli. Çadır muhtaçlığının fazla olduğunu biliyoruz. Tüm bölgeyi desteklemeye çalışıyoruz. Bütün kurum ve kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve yurt dışından gelen dayanaklarla çadırlar artıyor. Bu süreç tüm süratiyle devam edecek.

“Barınma sağlanan afetzede vatandaşımız 1 milyon 200 bin”

– Yaklaşık 5 bin adetlik konteyner kent oluşturma çalışması başlamıştır. Gerek tahliye ile gerekse o bölgede toplam barınan afetzede vatandaşımız 1 milyon 200 bini bulmuştur.

– Kayıtlı 400 bine yakın tahliyemiz var, lakin natürel ki kendi imkanlarıyla da oradan ayrılan vatandaşlarımızın olduğunu da biliyoruz. Ulaşım konusunda rastgele bir kasvet kalmadı.

“Bölgeye denetimli elektrik ve doğal gaz vermeye devam ediyoruz”

– Bölgeye denetimli elektrik ve doğal gaz vermeye devam ediyoruz. İkincil bir afete maruz kalmamak için denetimli devam ediyoruz. Orada rastgele bir binada hasar varsa oraya güç verilmesi çok düşünceli olabiliyor.

– Psiko-sosyal takviye hizmetleri de devam ediyor.

– Bölgenin gereksinimi olan maddi dayanak de yapılmakta, her neye muhtaçlık duyulursa tereddüt etmeden yardımını yapmaya devam ediyoruz.

Odun ve kömür sevkiyatı

– 10 bin 600 ton odun 2 bin 100 ton kömür alana sevk edildi.

“Depremin olduğu andan itibaren 1 ay tüm görüşmeler ücretsiz”

– Haberleşmenin sağlanmasıyla ilgili çalışmalar yapılsa da operatörlerle görüşerek bir karar aldık. GSM operatörleri Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone, zelzelenin olduğu andan itibaren bir aylık mühlet için tüm görüşmeleri fiyatsız sağlayacak.

– Bu sürece takviye veren herkese yürekten teşekkür ediyorum. Vakit dayanışma vakti.

Refakatsiz çocuklar

Tek bir çocuğumuzu bile yalnız bırakmak istemiyoruz. Devletin şefkat elini tüm hayatı boyunca o çocuğumuza hissettirmek istiyoruz.

Ailesine ulaşılamayan 574 evladımız vardı, 76’sı ailelerine teslim edildi. 380 çocuğun tedavisi devam ediyor. 503’ünün kimlikleri belirlenmiş durumda.

Milletimizle birlikte tek yürek, yaraları bir an evvel saracağız.

YORUMLAR YAZ