Parapiyasasi.net
G7 Tepesi’nde ‘nükleer silahsız dünya’ bildirisi verilecek 
Yazar: -16 Mayıs 2023
5

Japonya’da gözler, devir başkanlığında 19-21 Mayıs’ta ülkenin güneybatısındaki Hiroşima’da düzenlenecek G7 Tepesi’ne çevrildi.

Başbakanlık Konutu’nda ulusal basına röportaj veren Kişida, konut sahipliği yapacağı G7 Önderler Doruğu öncesi son durumu kıymetlendirdi.

G-7’nin, nükleer silahsız bir dünya için güçlü bir bildiri vereceğini belirten Kişida, bu tarafta daha somut eforlarla ilerleyeceklerini lisana getirdi.

Kişida, “Bütün nükleer silahsızlanma uğraşları için bir başlangıç noktası olarak, nükleer taarruz gerçeğini duyurabilmek önemli” tabirini kullandı.

Çin’in Pasifik’teki nüfuzu ve Rusya’nın Ukrayna saldırısını anımsatan Kişida, statükonun zorla değiştirilmesi teşebbüslerine karşı G7’nin kuvvetli bir bildiri yayımlayacağını belirtti.

“İşbirliği vurgulanmalı”

Kişida, güç ve besin güvenliğinden iklim değişikliğine kadar birçok hususun ele alınacağı tepenin, tüm dünya işbirliğini vurgulaması gerektiğini kaydetti.

Japon Başbakan, 19 Mayıs’ta konuk başkanları 1945’te atom bombası nedeniyle ölenlerin anısına yapılan Barış Anıtı Parkı’nda karşılayacağını açıkladı.

2023 G-7 Önderler Doruğu, Başbakan Kişida Fumio’nun konut sahipliğinde 19-21 Mayıs’ta ülkenin güneybatısındaki Hiroşima kentinde düzenlenecek.

G7 ülkelerinin yanı sıra doruğa konuk statüsünde Avustralya, Brezilya, Hindistan, Endonezya, Güney Kore ve Vietnam da davet edildi.

ABD, 1945 yılının 6 Ağustos’unda Hiroşima’ya, 9 Ağustos’unda Nagazaki’ye attığı atom bombalarıyla 200 bini aşkın kişinin vefatına sebep olmuştu.

Ailesinin memleketi kabul edilen Hiroşima eyaletinden Japonya Meclisi’ne seçilen Başbakan Kişida’nın, tepe için bu kenti tercih etmesi dikkati çekmişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar