Parapiyasasi.net
Garanti BBVA/ Okçu: Çalışanlarımızın yüzde 58’i bayan
Yazar: -18 Mart 2023
4

Sürdürülebilir Gelecek Programı’nın bu haftaki konuğu Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Tuba Köseoğlu Okçu oldu.

Okçu “ Kurumun kendi başına koyduğu uygulamaların, eserlerin, siyasetlerin olması tek başına kâfi değil. Bunun kurumun çalışanları tarafından sahiplenildiği ortamlarda bir fark yaratmak sahiden mümkün. Sürdürülebilirlik kurumun ayrılmaz bir kesimi olması olmazsa olmaz” diye konuştu.

Garanti BBVA için sürdürülebilirliğin iklimle uğraş ile başladığını ve 16 yıl öncesine kadar geri gidilen bir kıssa olduğunu söz eden Okçu “Sürdürülebilirliği yalnızca çevresel yahut finansal boyutu ile değil çevresel boyutu ile ele alıyoruz” dedi

İnsan kaynakları siyasetlerinde, çalışanın sürdürülebilir gelişimi için yapılan uygulamaları üçlü bir sacayağı olarak açıklayan Okçu “Öncelikle çalışanın farkındalığının sağlanması gerekiyor. Daima gelişim kurumun itekleyerek yapacağı bir şey değil. İkincisi bu gelişim araçlarının sunulması gerekiyor. Üçüncüsü ise bunu yaparken zorluklara karşı uğraş edebilme ruhunu sağlamak gerekiyor” tabirlerini kullandı.

Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde üst üste 7. yıldır yer aldıklarını hatırlatan Okçu “Kadının toplumsal ve ekonomik alandaki mevcudiyetinin güçlü bir mevcudiyet olmasını temin etmek, bayanın karar alma düzeneklerinde faal rol almasını temin etmek, hem iş dünyasında hem toplumsal dünyada tam eşitliği sağlayabilmek, velhasıl eşitliğe dayalı bir kültür oluşturabilmek Garanti BBVA’nın olmazsa olmaz kültür kesimlerinden bir tanesi. O nedenle rastlantısal değil. Tüm çalışanlarımızın yüzde 58’i bayan, orta ve üst seviye yöneticilerimizin ise yüzde 40’ı bayan. Birleşmiş Milletler’in Bayanın Güçlenmesi İlkeleri’nin birinci imzacılarındanız. Bayanlara yönelik bayan yönetici mentor programlarımız var” diye konuştu.

İklim değişikliği ile ilgili ise Okçu “Faaliyetlerimizi bu alanda kurum olarak yaptıklarımız ve çalışanlarımızın verdiği dayanak olarak ikiye ayırabiliriz. Bütün binalarımızda olmazsa olmaz olan İSO 14001 Etraf İdare sertifikası var. Sıfır atık konusunda çalışmalarımız var. Karbon yoğunluğunu azaltacak çalışmalarımız devam ediyor ” biçiminde konuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar