Parapiyasasi.net
Garanti BBVA’nın birinci çeyrek kârı beklentileri aştı
Yazar: -27 Nisan 2023
6

BLOOMBERG HT – ARAŞTIRMA

Garanti BBVA 2023 yılı birinci çeyrekte 13,1 milyar TL’lik beklentinin üzerinde, 15,7 milyar TL net kâr açıkladı.

Bankanın geçen yılın birinci çeyreğindeki solo net kârı 8,2 milyar TL, bir evvelki çeyrekteki net kârı ise 19,90 milyar TL düzeyindeydi.

Garanti Bankası 2023 yılının birinci çeyreğinde piyasa beklentisi olan 13,1 milyar TL’nin üzerinde 15,7 milyar TL net devir kârı elde etti. Banka, 2022 yılının tamamında ise 58,5 milyar TL net kâr elde etmişti.

Bankanın Ocak-Mart periyodunda ortalama özkaynak kârlılığı yüzde 38,2, etkin kârlılığı ise yüzde 4,5 düzeyinde gerçekleşti. Bankada özkaynak karlılığı 2022 yıl sonunda yüzde 51 ve ortalama etkin karlılığı tıpkı devirde yüzde 5,4 düzeyindeydi. Bankanın ayrıyeten bilançodaki toplam hür karşılıkları 8 milyar TL düzeyinde bulunuyor.

Sermaye yeterlilik rasyosu (SYR) bu çeyrekte yüzde 15,9, çekirdek SYR yüzde 13,8 ve hür karşılıklar dahil SYR yüzde 16,5 düzeyinde gerçekleşti.

TL krediler ve mevduatta büyüme devam ediyor

Kredi büyüme suratı evvelki çeyreklere nazaran, regülasyonların tesiriyle yavaşlasa da devam ediyor. TL canlı krediler yıl başından bu yana yüzde 10 büyüyerek 520,5 milyar TL’ye ulaşırken TL müşteri mevduatı da birebir periyotta yüzde 32 artışla 561,6 milyar TL’ye yükseldi. TL müşteri mevduatının toplam mevduatlar içindeki hissesi ise yüzde 54 düzeyinde.

Bankanın bu çeyrekte TÜFE’ye endeksli tahvil gelirleri hariç net faiz geliri çeyreksel bazda yüzde 12’lik daralmayla 13,1 milyar TL olurken TÜFEX tahvil gelirleri hariç net faiz gelirlerinde yıllık bazda yüzde 21’lik artış yaşandı.

Bankanın TÜFE’ye endeksli tahvil geliri çeyreksel bazda yüzde 64 oranında gerilerken birinci çeyrekte toplam 5,58 milyar TL oldu. Evvelki çeyrekte TÜFE’ye endeksli tahvil geliri, yüksek enflasyon kaynaklı olarak 14,8 milyar TL düzeyinde gerçekleşmişti. TÜFEX tahvilleri bu çeyrekte yüzde 35 Ekim-Ekim enflasyonuyla kıymetlendi.

Çekirdek net faiz marjı son çeyrekte yüzde 5,7’den yüzde 4,4’e geriledi. Marjdaki çeyreksel düşüş, TL ticari kredilerdeki fiyat tavanı ve buna bağlı olarak kullandırımlardaki düşüşten kaynaklandı.

Takipteki kredi oranı geriledi

Garanti Bankası’nın takipteki kredi oranı 2022 yılının sonunda yüzde 2,7 düzeyinde iken, 2023 yılı Mart snonunda yüzde 2,5’e geriledi. Bu devir içerisinde karşılama oranı ise yüzde 72’den yüzde 71 düzeyine hafiif geriledi. Toplam provizyonlar 41,2 milyar TL’ye ulaştı.

Dijital dönüşüm kaynaklı olarak bankada güçlü fiyat ve komitelerin korunduğu görülüyor. Banka bu çeyrekte çeyreksel bazda yüzde 9 artışla net fiyat ve kurul gelirini 6,1 milyar TL’ye yükseltti. Net fiyat ve kurullarda yıllık bazda artış ise yüzde 106 düzeyinde gerçekleşti. Operasyonel masraflarda ise çeyreklik yüzde 31, yıllık bazda yüzde 127 artış gerçekleşti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar