Parapiyasasi.net
Gaz ithalatında BOTAŞ için hürlük planlanıyor
Yazar: -08 Mart 2023
10

AK Parti’nin Meclis’e sunduğu yasa teklifiyle doğalgaz ithalatına hem BOTAŞ hem de özel kesim şirketleri açısından özgürlük getiriliyor. Teklifle BOTAŞ’ın yapısı yenileniyor ve kurulacak şirketler için Cumhurbaşkanı’na yetki veriliyor.

Bloomberg’in gördüğü yasa teklifinin münasebetinde özgürlüğün, Türkiye doğal gaz piyasasında alım-satım yapacak yerli ve yabancı ticaret şirketlerinin itimat duyacağı, objektif kurallara nazaran işletilen rekabetçi bir piyasa yapısı oluşturulması gayesi doğrultusunda getirileceği belirtildi.

Yasa teklifinde ayrıyeten BOTAŞ’ın yapısı da yine düzenleniyor. Bu kapsamda BOTAŞ’ın faaliyetlerinin ayrıştırılması ve yine yapılandırılması maksadıyla kurulacak şirketlerin işletme konusu, ticaret unvanı, sermayesi ve paydaşlık yapısı ve bu kapsamda gerçekleştirilecek evre ve gibisi süreçlere dair konular Cumhurbaşkanı Kararı ile düzenlenecek.

Teklife nazaran ayrıyeten bakanlık müsaadesi ile BOTAŞ’ın doğal gaz alım kontratlarına bahis ölçülerin dönemi yahut kontrat devranı yapılabilecek. Kontrat dönemi süreçleri tamamlanıncaya kadar BOTAŞ bu Kanun’daki piyasa hissesi sınırlamalara tabi olmayacak

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar