Parapiyasasi.net
Gazetemiz kurucusu Nezih Demirkent’i vefatının 22’nci yılında hürmetle ve hasretle anıyoruz
Yazar: -11 Şubat 2023
11

Türk basınının duayeni, iktisat basınının temel taşı ve gazetemizin kurucusu Nezih Demirkent, vefatının 22’inci yılında kabri başında hürmet ve hasretle anıldı.

Demirkent’in Aşiyan Mezarlığı’ndaki kabri başında bugün anma merasimi gerçekleştirildi. Merasime, Dünya Gazetesi yöneticileri ve çalışanları, meslektaşları ve sevenleri katıldı.

‘Özlemle anıyoruz, prensiplerini yaşatıyoruz’

Törende konuşan gazetemiz imtiyaz sahibi, Nezih Demirkent’in kızı Didem Demirkent, Nezih Demirkent’i hasretle andığını belirterek, 42 yıl boyunca Türk iktisat basınına taraf veren Dünya gazetesinin, Demirkent prensiplerine bağlı kalarak yayınına devam ettiğini vurguladı. Demirkent, gazete yöneticileri ile çalışanlarına ve merasime katılan sevenlerine de teşekkür etti.

‘Demirkent prensipleriyle ‘değişmeden, dönüşmeden’ mirasını yaşatıyoruz’

Dünya gazetesi CEO’su Burcu Kösem de, gazetecilik mesleğinin duayenlerinden Nezih Demirkent’in unsurlarının yol göstericiliğinde yayın hayatına devam eden Dünya gazetesinin ‘değişmeden, dönüşmeden’ Demirkent ailesinin mirasını büyük bir sorumlulukla taşıdığını vurguladı.

NEZİH DEMİRKENT KİMDİR?

Gazetemizin kurucusu Nezih Demirkent, 50 yıl gazetecilik mesleğinin içinde bulundu. Nezih Demirkent 1930 yılında İstanbul’da doğdu. F.Sabiha ve A.Nurettin Demirkent’in oğlu, Haydarpaşa Lisesi’ni ve İÜ Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1950 yılında Son Saat Gazetesi’nde mesleğe başladı. Yeni Sabah, Yeni Gazete ve Hürriyet’te, mesleğin çeşitli kısımlarında çalıştı. Hürriyet Gazetesi’nde Genel Müdürlük yaptı. Daha sonra Dünya Gazetesi’nin sahipliğini üstlendi. Fransızca biliyordu. “Sayfa Sayfa Gazetecilik”, “Medya Medya” ve “Salı Yazıları” isimli kitapları yayımladı. Işın Demirkent ile evli ve bir çocuk babasıydı. TSYD kurucu üyesiydi ve Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası’nın Lideriydi. Basın Gurur Kartı taşıyordu. 11 Şubat 2001’de vefat etti. Kızı Didem Demirkent hala gazeteniz DÜNYA’nın imtiyaz sahibidir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar