• YARIM ALTIN
  6.381,00
  % 2,15
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9208
  % 0,08
 • € EURO
  31,4850
  % -0,10
 • £ POUND
  36,7790
  % 0,63
 • ¥ YUAN
  4,0533
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,3172
  % -1,29
 • BITCOIN/TL
  1119372,615
  % 0,35
 • BIST 100
  8.026,27
  % 0,98

Girişimci ile Yatırımcı Arasındaki Farklar Neler?

Girişimci ile Yatırımcı Arasındaki Farklar Neler?

Girişimci ve yatırımcı tanımları finans sektörü için oldukça değerli. Bu sıfatı elde eden kişiler finans sektörünün kendisini oluşturmaktadır.

Girişimciler sermayeleri olsa da olmasa da bir iş kuran ve iş yerindeki hizmeti yöneten kişilerdir. Girişimcilerin iş dünyasında hayat bulmaları için de yatırımcılara ihtiyaç duyulmaktadır. Adından da anlaşılabileceği gibi bir işe giriş yapan, yeni ürünler ve hizmetler ortaya çıkaran, bir şeyleri harekete geçiren projeleri yöneten kişiler girişimci olarak tanımlanabilir. Eski tabirle tüccarlardır.

Yatırımcı tabiri ise oldukça geniştir. İnsanların tamamı birer potansiyel yatırımcı olarak gösterilebilir. İnsanlar parasının değer kazanacağını ya da kaybetmeyeceğini düşündüğü bir yolu seçerek parasını harcarsa yatırımcı olarak isimlendirilir. Aslına bakılırsa yatırımcılar piyasası sürekli olarak araştıran, risk oranını en aza çekebilen ve yaptığı yatırımlardan emin olan kişilerdir.

Finans sektöründe yer almak isteyen kişilerin girişimci ya da yatırımcı olacağına karar vermesi gerekir. Bu kararı vermek için aralarındaki farkların iyice öğrenilmesi şarttır. Kendi yaşam tarzına ya da düşüncelerine göre kişiler kendileri için uygun olan rolü seçebilirler.

Girişimci veya Yatırımcı Olacaklar İçin Farklar

Yatırımcılar ile girişimciler arasındaki ilk fark amaçlarıdır. Yatırımcıların tek amacı daha kaliteli bir hayat sürmek olur. Girişimciler yaşam tarzlarını değiştirmek ve daha keyif aldıkları bir hayat sürmek için yeni bir iş adımı atmayı tercih ederler.

İki tanım arasındaki en ciddi farklardan bir tanesi alınan risklerdir. Yatırımcılar piyasası derinlemesine analiz ettikten sonra en az risk alacakları şekilde bir yatırım yaparlar. Ancak girişimciler tüm riskleri tek başına alan kişilerdir.

İş yerindeki konumlarda da ciddi farklar olur. Yatırımcılar daha çok patron olarak tanımlanabilirler. Girişimciler ise çalışanlar ile daha yakın bir konumda olan çalışanlardır. Ortaya konan fikrin lideri olsa da her zaman sahadadır.

Yatırımcı için tüm müşteriler bir gelir kaynağıdır. Ancak girişimci için incelenmesi ve araştırılması gereken kişiler olarak görülürler. Girişimcilere göre müşteriler de işin bir parçasıdır. Bu sebeple de müşteri davranışları ve bu davranışların analizi ile çok daha ilgili olacaklardır.

YORUMLAR YAZ