Parapiyasasi.net
Global bankacılık dalı şiddetli bir haftayı geride bıraktı
Yazar: -18 Mart 2023
10

Küresel bankacılık dalı, banka iflasları ve yaşanan likidite badireleri çerçevesinde şiddetli bir haftayı geride bıraktı.

ABD’de başlayan ve Avrupa’ya sıçrayan bankacılık kesimine ait tasalar, piyasalarda oynaklığı artırırken bankacılık paylarında genel olarak düşüşe neden oldu.

Dünyanın en büyük iktisadı ABD’de Silvergate Capital’ın operasyonlarını sonlandırmasıyla başlayan bankacılık kesimine ait tasalar, SVB ve Signature Bank’ın iflası ile First Republic Bank’ın yaşadığı sorunlarla krize dönüştü.

ABD’nin en büyük 16’ncı bankası olan Silikon Vadisi Bankası’nın iflası, 2008 global finansal krizinden bu yana en büyük banka iflaslarından biri olurken, bankanın 48 saat içindeki çöküşü bankacılık düzenleyicilerini harekete geçmeye zorladı.

İsviçre’nin 167 yıllık bankası Credit Suisse’in külfete girmesiyle Avrupa’ya da sıçrayan panik, global bir bankacılık krizi korkusunu artırdı.

Geçen hafta global bankacılık dalında yaşanan gelişmeler şöyle:

8 Mart

Çoğunlukla kripto para ünitesi süreçleriyle ilgilenen Silvergate Capital, operasyonları durdurmayı planladığını açıkladı. Kripto para borsası FTX’in çöküşünden olumsuz etkilenen bankanın hissleri, kelam konusu açıklamanın akabinde yüzde 40’ın üzerinde düştü.

SVB, 21 milyar dolarlık tahvil durumunu yaklaşık 1,8 milyar dolar ziyanla kapattığını ve 2 milyar doların üzerinde sermaye artırımına gideceğini duyurdu.

9 Mart

SVB’nin tahvil konumunu ziyanla kapatması ve sermaye artırımına gideceğini duyurması sonrası bankanın pay fiyatı yüzde 60’ın üzerinde bedel kaybetti. SVB paylarındaki sert düşüşün bankacılık bölümüne ait kaygıları artırmasıyla ABD’nin büyük bankalarından JPMorgan Chase, Bank of America, Wells Fargo ve Citigroup’un da paylarında paha kaybı yaşandı.

SVB’ye ait panik toplumsal medyada süratle yayılırken birtakım teşebbüs sermayesi firmaları paralarını SVB’den çekmeye başladı. Yalnızca bir gün içinde bankadan 42 milyar doların çekildiği bildirildi.

10 Mart

Bazı teşebbüs sermayesi yatırımcılarının şirketlere paralarını bankadan çekmelerini tavsiye etmesi sonrası SVB’nin vadeli piyasada da kayıplarının sürmesiyle süreçleri askıya alındı.

ABD medyasında SVB’nin satışı için görüşmelerde bulunduğu haberleri çıkarken, Hazine Bakanı Janet Yellen, Temsilciler Meclisi’nde düzenlenen 2024 mali yılı bütçe teklifine ait oturumda, SVB’nin yaşadığı kayıplar sonrası birtakım bankalarla ilgili gelişmeleri dikkatle izlediğini söyledi.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), piyasalarda düşüşe neden olan Silikon Vadisi Bankası’na kayyum atandığını belirterek, SVB’nin bu yıl iflasa uğrayan birinci FDIC sigortalı kurum olduğunu bildirdi.

FDIC’in yaptığı açıklamada, 31 Aralık 2022 prestijiyle SVB’nin toplam varlıklarının yaklaşık 209 milyar dolar ve toplam mevduatının yaklaşık 175,4 milyar dolar olduğu aktarıldı. Açıklamada, tüm sigortalı mevduat sahiplerinin en geç 13 Mart’ta mevduatlarına tam erişime sahip olacağı belirtildi.

ABD Hazine Bakanı Yellen, SVB etrafındaki gelişmeleri görüşmek ABD Merkez Bankası (Fed), FDIC ve Paranın Denetimi Ofisi (OCC) yetkilileriyle bir ortaya geldi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, iflas eden SVB’nin kredi notunu düşürdüğünü bildirdi.

12 Mart

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, CBS televizyonuna verdiği röportajda, SVB’nin kurtarılmayacağını lakin mevduat sahiplerini korumak için çalıştıklarını söz etti.

SVB’nin akabinde New York merkezli Signature Bank’a da FDIC tarafından kayyum atandı. Signature Bank’ın, 31 Aralık 2022 prestijiyle yaklaşık 110,4 milyar dolarlık varlığı ve yaklaşık 88,6 milyar dolarlık mevduatı bulunduğu aktarıldı.

ABD Hazine Bakanlığı, Fed ve FDIC, banka iflaslarının akabinde mevduatların korunmasına ait alınan kararları açıkladı ve mevduat sahiplerinin pazartesi gününden itibaren paralarının tamamına erişebilecekleri bildirildi.

Fed, uygun ABD mevduat kurumlarına borç vermeyi kolaylaştırmak gayesiyle Banka Vadeli Finansman Programı’nı (BTFP) başlattı.

13 Mart

İngiltere Merkez Bankası (BoE), SVB’nin İngiltere’deki iştirakinin HSBC tarafından satın alınması konusunda tarafların mutabakata vardığını duyurdu.

ABD Lideri Joe Biden, Kongre’den ve bankacılık düzenleyicilerinden, banka iflaslarının tekrar yaşanma mümkünlüğünü azaltmak hedefiyle bankalara yönelik kuralları güçlendirmelerini isteyeceğini belirtti.

İflas eden SVB’nin ana şirketi SVB Financial Group ile iki üst seviye yöneticisine hissedarlar tarafından dolandırıcılık davası açıldı.

Fed, iflas eden SVB’nin kontrolüne ait inceleme yapılacağını bildirdi.

İki bankanın iflası sonrasında birçok banka ve finansal hizmetler paylarında kayıplar yaşanırken, First Republic payları yüzde 62 bedel kaybetti.

Moody’s, “aşırı değişken fonlama koşulları” ve sigortasız mevduat çıkışları riskine maruz kalmaları nedeniyle, 6 ABD bankasını incelemeye aldı. Kelam konusu bankalar, First Republic Bank, Western Alliance Bank, Zions Bancorp, Intrust Financial, Comerica ve UMB Financial Corp oldu.

15 Mart

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) ve Fitch Ratings, artan mevduat çıkışı riskini ve karlılık baskılarını münasebet göstererek California merkezli First Republic Bank’ın kredi notunu düşürdü.

Kanada Finansal Kurumlar Denetçiliği Ofisi, SVB’nin Kanada şubesinin alacaklılarını korumak için bankanın varlıklarının kalıcı denetimini alarak ek tedbirler aldı.

İsviçre merkezli Credit Suisse bankasının en büyük ortağı Suudi Ulusal Bankası’nın sermaye artırımı yapmayacaklarını duyurmasıyla bankanın pay senedi fiyatındaki düşüş yüzde 25’e ulaşırken, satış baskısı piyasa geneline yayıldı.

Fransa merkezli Societe Generale, BNP Paribas ve Almanya merkezli Deutsche Bank dahil başka Avrupa bankalarının payları de olumsuz etkilendi.

İsviçre Finansal Piyasalar Düzenleme Şurası (FINMA) ve İsviçre Merkez Bankası (SNB), gerekirse Credit Suisse’e likidite sağlanacağını bildirdi.

16 Mart

Credit Suisse, likiditesini güçlendirmek için SNB’den 50 milyar İsviçre frangına (yaklaşık 54 milyar dolar) yakın borçlanacağını duyurdu.

Credit Suisse payları, İsviçre Merkez Bankası’nın likidite takviyesinin tesiriyle güne yüzde 40’a yakın yükselişle başladı.

Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase ve Wells Fargo’nun ortalarında bulunduğu 11 büyük banka, ABD’li First Republic Bank’a toplam 30 milyar dolar mevduat aktaracağını duyurdu.

ABD Hazine Bakanlığı, Fed, FDIC ve OCC’nin ortak açıklamasında, büyük bankaların First Republic Bank’a dayanağının bankacılık sisteminin dayanıklılığını gösterdiği söz edildi.

17 Mart

SVB’nin ana kuruluşu SVB Financial Group, iflas müracaatında bulundu.

ABD Lideri Biden, kurumlarının başarısız olmasına neden olan banka yöneticilerine daha sert cezalar uygulanması için Kongre’yi harekete geçmeye çağırdı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hesap işletim ücreti almayan bankalar