Parapiyasasi.net
Global karbon emisyonları Avrupa’ya karşın rekor kırdı
Yazar: -02 Mart 2023
10

Fosil yakıtların yakılması global ısınmayı tehlikeli bir düzeye getirmeye devam ederken küresel karbon emisyonları geçtiğimiz yıl rekor düzeye yükseldi.

Uluslararası Güç Ajansı (UEA) datalarına nazaran; emisyonlardaki en büyük artış büyük ölçüde kömür yakıtının kullanıldığı Asya’nın gelişmekte olan pazarlarından geliyor.

Çin ve Avrupa’daki endüstriyel üretimdeki düşüş göz önüne alındığında, daha da makus bir sonuç önlenmiş üzere gözüküyor.

UEA Lideri Fatih Birol, “Enerji krizinin tesirleri, global emisyonlarda korkulan büyük artışa neden olmadı. Lakin, hala fosil yakıtlardan kaynaklanan emisyonların dünyanın iklim maksatlarına ulaşma uğraşlarını engellediğini görüyoruz” tabirlerini kullandı.

AB ve Çin’de emisyon oranı azaldı

UEA bilgilerine nazaran, güçle ilgili emisyonlar 2022’de yüzde 0,9 artarak 36,8 milyar ton üzerine çıktı.

Avrupa Birliği’nde ölçülü geçen kışın tesiriyle ısınma talebi bir ölçü azaldı. Yükselen doğalgaz fiyatları ise sanayileri üretimini durdurmaya sevk etti. Bu gelişmelerle birlikte bölge emisyon oranı yüzde 2,5 düştü.

Dünyanın en büyük emisyon kaynağı olan Çin’de, zayıf ekonomik büyüme, yavaşlayan inşaat ve kovid-19 tedbirleri güç kullanımını kısıtladı ve ülke emisyonlarında yüzde 0,2’lik hafif düşüş kaydedildi.

ABD’de ise, yılın başındaki fevkalâde soğuk havanın ısıtma talebini artırmasıyla emisyonlar yüzde 0,8 arttı.

Genel olarak, çok hava olayları geçen yılki emisyon artışının yaklaşık beşte birine katkıda bulundu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar