Parapiyasasi.net
Global piyasalar ABD banka krizini izliyor
Yazar: -13 Mart 2023
4

Wall Street Borsaları ABD Hazine Bakanlığı, Fed ve FDIC’nin bankalar konusunda devreye girmesinin akabinde vadeli süreçlerde yükseliyor.

S&P 500 vadeli endeksi yüzde 1,65, Nasdaq 100 vadeli endeksi de yüzde 1,74 artıda. S&P 500 ve Nasdaq 100 geçen haftanın son süreç gününde sırasıyla yüzde 1,45 ve yüzde 1,38 oranında gerilemişti. Endekslerin haftalık kayıpları da tekrar sırasıyla yüzde 4,55 ve yüzde 3,75 olmuştu.

Goldman Sachs ekonomistlerinin Fed’den bu ay faiz artışı beklemediklerini duyurmalarının akabinde ABD 2 yıllık tahvil getirisi 18 baz puan düşüşle yüzde 4,41’e geriledi. Bu tahvilin getirisinde günlük düşüş bu sabah bir orta 25 baz puana ulaşırken, üç günlük düşüş 66 baz puana yakın.

Geçen hafta yüzde 0,53 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,83 düşüşle 1.243 puana geriledi. Asya’da pay senedi endeksleri karışık seyrediyor. Japon Nikkei 225 finansal dal payları öncülüğünde düşerken; Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 artıda. Çin ve Hong Kong paylarının olumlu ayrışmasında Çin Merkez Bankası Lideri Yi’nin vazifede kalmasının bir istikrar sinyali olarak yorumlanması tesirli oldu.

ABD’de mudilere mevduat garantisi

ABD’de teknoloji bölümüne yönelik bankacılık hizmetleri sunan Silicon Valley Bank (SVB) geçen hafta sermaye artırma teşebbüslerinin başarısız olması ve mevduat sahiplerinin paralarını çekmesiyle ülkede 10 yılı aşkın müddettir iflas eden birinci banka oldu.

1983 yılında kurulan bankanın büyüklüğü son 5 yılda 4 kat artmış ve kıymeti geçen yıl 40 milyar doların üzerine çıkmıştı. SVB yatırımcıları ile mudilerinin yalnızca Perşembe günü kurumdan çekmek istedikleri nakdin toplamı 42 milyar dolara ulaşırken, Cuma günü prestijiyle bankanın varlıklarına el konuldu.

ABD hükümeti, Silicon Valley Bank mudilerinin Pazartesi günü tüm fonlarına erişebileceklerini açıkladı.

Bloomberg’e konuşan hususa yakın kaynaklara nazaran ABD’nin tasarruf mevduatı sigorta fonu olan Federal Deposit Insurance Corp. (FDIC), son teklifler ABD’de Pazar günü öğlenden sonra verilecek formda SVB varlıklarının satışı için ihaleye açtı.

ABD bankacılık dalı SVB krizinden yalnızca birkaç gün evvel kripto dalı odaklı Silvergate Capital Corp.’un bankasını kapatma kararı almasıyla büyük bir sürpriz yaşamıştı.

Pazar günü ise benzeri bir haber New York merkezli Signature Bank’ten geldi. Banka, eyalet yetkilileri tarafından kapatıldı. Bunun üzerine ABD Hazine Bakanlığı, Fed ve FDIC ortak bir açıklama ile bankacılık sistemine inancı tesis etmeye yönelik adımlar açıkladılar.

Açıklamaya nazaran FDIC SVB’deki meseleleri “tüm mevduat sahiplerini” koruyacak bir formda çözecek ve Signature Bank’teki tüm mevduatlar geri ödenecek.

Fed de bankalara olağanda sağladığından daha uygun şartlarda bir yıllık krediler sunan yeni bir “Banka Vadeli Finansman Programı” açıkladı. ABD Merkez Bankası ayrıyeten, en önemli direkt borç verme aracı olan iskonto penceresi aracılığıyla borç verme şartlarını gevşetti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar