• YARIM ALTIN
  6.290,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9919
  % 0,23
 • € EURO
  31,2252
  % -0,16
 • £ POUND
  36,3918
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  4,0449
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3147
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  1277343,235
  % 1,52
 • BIST 100
  7.913,76
  % -0,82

Global piyasalar ABD enflasyonuna odaklandı

Global piyasalar ABD enflasyonuna odaklandı

Silicon Valley Bank’in çöküşüyle New York’tan Tokyo’ya çok sayıda global yatırımcı banka pay durumlarını azaltmaya başlarken, global finansal dal paylarının piyasa pahası 465 milyar dolar eridi.

Satışların derinleşmesiyle Asya’da MSCI Asia Pacific Financials Index yüzde 2,7 düşüşle 29 Kasım’dan bu yana en düşük düzeyine indi. Mitsubishi UFJ Financial Group Inc. Japonya’da yüzde 8,3’e kadar gerilerken, Güney Kore’de Hana Financial Group Inc. yüzde 4,7, Avustralya’da ANZ Group Holdings Ltd. yüzde 2,8 düştü.

Asya’daki bu kayıplar ABD finansal dal paylarındaki düşüşlerin akabinde geldi. Satış baskısı ABD’de yetkililerin SVB krizinin başka bankalara yayılmasını engellemek için attığı adımların kâfi olup olmayacağını sorgulamaya başlamasıyla gerçekleşti.

MSCI World Financials Index ve MSCI EM Financials Index‘in toplam piyasa bedeli, üç gün içinde yaklaşık 465 milyar dolar düştü.

Bloomberg Intelligence Analisti Francis Chan, Asya’daki büyük bankaların sağlam mevduat, varlık ve likidite karışımları sayesinde SVB gibisi bir mevduat çıkışı ile müsabakasını beklemediğini, fakat küçük bankaların kolaylıkla gözden kaçabilecek likidite ve kredi riskleri barındırabileceğini belirtti.

ABD’de enflasyon verisi açıklanacak

SVB’nin batması öncesi Fed’in faiz kararı açısından tahminen de en değerli belirleyici öge olacak ABD Şubat ayı tüketici enflasyonu bilgileri bugün Türkiye saatiyle 15:30’da açıklanacak.

Bloomberg anketine nazaran, TÜFE’de aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 6 artış açıklanması bekleniyor. Çekirdek TÜFE’de ise bir evvelki yıla nazaran yüzde 5,5 artış açıklanacağı kestirim ediliyor.

Bloomberg Economics, piyasaların Fed’in faiz artırımlarına Mayıs toplantısında orta vermesini ve hatta haziran ayı prestijiyle faiz indirimlerine gidebileceğini fiyatladığına işaret ederek, “Bu, ya enflasyonun süratli bir biçimde ortadan kalkacağı ya da Fed’in finansal istikrarı önceliklendireceği varsayımlarına dayanıyor. Bloomberg Economics’e nazaran ikinci varsayım çok muhtemel değil” değerlendirmesini yaptı.

“SVB krizi Fed’in faiz artırım suratını yavaşlatsa da, hem manşet hem de çekirdek TÜFE dataları faiz artırım döngüsünün devamını destekleyecektir” diyen Bloomberg Ekonomisti Anna Wong, bugün açıklanacak manşet ve çekirdek TÜFE datalarında aylık yüzde 0,5’er artış bekliyor.

Wong, “Bankacılık kesimindeki külfet, konut-kira enflasyonundaki düşüş, yumuşayan işgücü piyasası ve hava durumu kaynaklı ekonomik aktivitenin azalması, 25 baz puanlık bir hareketin uygun olacağına işaret ediyor. Enflasyon çok derecede yükselirse, mart yahut mayıs toplantılarında 50 baz puanlık bir hareket tekrar masaya gelebilir” dedi.

YORUMLAR YAZ