Parapiyasasi.net
Global piyasalar ABD’nin istihdam datalarına odaklandı! Negatif seyir izleniyor
Yazar: -10 Mart 2023
11

Dünya ekonomilerinin birçoklarında enflasyonla gayret devam ederken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu süreçte attığı adımların piyasalara yansıması devam ediyor.

Fed’in siyaset faizini beklentilerin üzerinde bir noktaya kadar yükselteceğine yönelik fiyatlamalar sonrası kimi bankaların tahvil konumlarında oluşan ziyanları realize etmek zorunda kalması, ABD’nin bankacılık dalında kaygıları artırdı.

Dün ABD merkezli ticari bir banka olan SVB Financial Group’un 21 milyar dolarlık tahvil konumunu yaklaşık 1,8 milyar dolar ziyanla kapatması ve 2 milyar doların üzerinde sermaye artırımına gideceğini duyurması sonrası bankanın pay fiyatı yüzde 60’ın üzerinde paha kaybetti.

Öte yandan, çoğunlukla kripto para ünitesi süreçleriyle ilgilenen Silvergate Capital’ın ise operasyonlarını durdurmayı planladığını açıklamasının akabinde payları yüzde 40’ın üzerinde düştü.

Söz konusu gelişmeler New York borsasında bankalar ve teknoloji payları öncülüğünde sert düşüşe neden olurken, Bank of America yüzde 6,20, Wells Fargo yüzde 6,18, JP Morgan yüzde 5,41 ve Morgan Stanley yüzde 3,86 bedel kaybetti.

Tahvil piyasaları, artan risk algısıyla birlikte alış yüklü bir seyir izlerken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yaklaşık 20 baz puan gerileyerek yüzde 3,82’ye indi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in bu ayki toplantıda 50 baz puanlık faiz artışına gideceğine yönelik beklentiler yüzde 79’dan yüzde 63’e geriledi.

Analistler, Fed’in bilgi bazlı karar almaya devam edeceğini ve iş gücü piyasasının çok güçlü seyrettiğini kaydederek, bugün açıklanacak ABD’nin istihdam raporundaki datalardan alınacak sinyalin piyasaların tarafı üzerinde tesirli olacağını bildirdi.

Bugün saat 16.30’da açıklanacak istihdam raporunda yer alan tarım dışı istihdamın 205 bin artması, işsizlik oranının ise yüzde 3,4’te sabit kalması bekleniyor.

ABD’de dün açıklanan bilgilere nazaran, işsizlik maaşı müracaatlarının 211 binle beklentilerin üzerinde arttığını söz eden analistler, istihdam raporu öncesi, sıkı iş gücü piyasasının daha agresif faiz artırımlarına neden olabileceği telaşlarının biraz hafiflediğini belirtti.

Dün bu gelişmelerle New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 1,85, Nasdaq endeksi yüzde 2,05 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,66 geriledi. ABD’de endeks vadeli kontratlar yeni güne de düşüşle başladı.

New York borsasında yaşanan düşüş

Avrupa borsalarında dün karışık bir seyir göze çarparken, bölgede piyasaların kapanmasının akabinde New York borsasında yaşanan düşüşün bugün vadeli süreç piyasalarında fiyatlandığı görülüyor.

Dün, Almanya’da DAX 40 endeksi yatay seyrederken, İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,72, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,63 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,12 geriledi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni güne yüzde 2’ye yaklaşan düşüşle başladı.

Asya borsalarında bugün azalan global risk iştahının tesiriyle satış yüklü bir seyir izlenirken, Japonya Merkez Bankası (BoJ) para siyasetinde değişikliğe gitmedi.

Banka, siyaset faizini yüzde eksi 0,1’de bırakırken, getiri eğrisi gaye aralığını da değiştirmeyerek artı/eksi yüzde 0,5 seviyesinde korudu.

Söz konusu kararı oy birliğiyle alan BoJ, sınırsız ölçüde devlet tahvili ve yıllık 12 trilyon yen borsa yatırım fonları (ETF) ile yıllık 180 milyar yen Japon gayrimenkul yatırım fonları (J-REIT) alımına devam edeceğini bildirdi.

Japonya Üretici Fiyat Endeksi

Öte yandan Japonya’da Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) şubatta yıllık yüzde 8,2 artarak beklentilerin altında kaldı.

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,6, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 2,5 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1 geriledi.

Yurt içinde, dün alış yüklü bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü evvelki kapanışın yüzde 0,14 üzerinde 5.446,22 puandan tamamladı.

Dolar/TL dün yüzde 0,1 artışla 18,9582’den kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,9530 düzeyinde süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde sanayi üretimi ve işsizlik oranı, yurt dışında ise ABD’de istihdam raporu ve Almanya’da enflasyon başta olmak üzere ağır bilgi gündeminin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.500 ve 5.600 düzeylerinin direnç, 5.340 ve 5.200 puanın dayanak pozisyonunda olduğunu kaydetti.

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete nazaran ekonomistler, takvim tesirinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ocakta bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 1,6 artmasını bekliyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar