Parapiyasasi.net
Global piyasalar haftaya temkinli girdi
Yazar: -31 Ocak 2023
8

Geçen hafta açıklanan datalar ABD ekonomi­sinin “yumuşak iniş” yapabileceği beklentilerini güç­lendirerek hisse piyasalarını des­teklerken, bu hafta açıklanacak para siyaseti kararlarının ge­lecek periyoda ait belirsiz­likleri azaltması bekleniyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarın siyaset faizini 25 baz puan artırmasına kesin gö­züyle bakılıyor. Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Banka­sı’nın (BoE) ise siyaset faizle­rinde 50 baz puanlık artışa gi­deceği öngörülüyor. Bu iki ban­kanın mart ayından itibaren faiz artırım büyüklüğünü 25 baz puana indireceği iddia ediliyor.

“Şahin adımlara orta verilecektir”

Analistler, hem ABD’de hem de Avrupa’da enflasyonda kıymetli gerilemenin yaşandığı­na dikkati çekerek, piyasalarda yatırımcıların merkez bankala­rının şahin adımlarına orta ve­rebileceği tarafındaki beklenti­lerin daha güçlü formda tartı­şıldığını bildirdi. Bu kapsamda bilhassa Fed’in siyaset alanı­nın öbür bankalara nazaran da­ha geniş olduğunu vurgulayan analistler, Fed Lideri Jerome Powell’ın açıklamalarında bu tarafta ipuçlarının aranacağı­nı belirtti. Analistler, hafta bo­yunca ağır bilgi takviminin de yakından takip edileceğini kay­dederek, bilhassa ABD’de cuma günkü tarım dışı istihdam veri­sinin piyasalarda oynaklığı ar­tırabileceğini tabir etti.

Hızlanan bilanço dönemi ta­rafında ise bu hafta trilyon do­larlık devlerin finansal sonuç­larını açıklayacağını hatırlatan analistler, bu şirketlerin ara­sında Apple, Amazon ve Alpha­bet’in bulunduğunu söyledi.

AB ve ABD’de endeks vadeli kontratlarda düşüş

Bu gelişmelerle cuma günü New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,25, Nasdaq en­deksi yüzde 0,95 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,08 kıymet ka­zandı. ABD’de endeks vadeli kontratlar yeni haftaya düşüşle başladı.

Avrupa borsalarında geçen hafta olumlu bir seyir izlenir­ken, bu hafta merkez bankala­rının perşembe günkü kararla­rının yanısıra Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeler ve do­ğalgaz fiyatlarının seyri yatı­rımcıların odağında bulunuyor. Avrupa’da endeks vadeli kont­ratlar yeni haftaya düşüşle baş­ladı.

Asya’da, Çin piyasaları bir haftalık tatilin akabinde açı­lırken, bölgede karışık bir seyir öne çıkıyor. Çin borsaları ye­ni yıl tatilinde harcamaların ve seyahat yoğunluğunun yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını öncesi düzeylere yaklaşması ve Covid-19 hadiselerinde yeni bir artış yaşanmaması sonrası po­zitif seyrediyor.

Analistler, bu hafta Çin’de açıklanacak datalarda Covid-19 önlemlerinin kaldırılmasının iktisada tesirlerinin görü­lebileceğini kaydederek, Çin hükümetinin ekonomiyi nasıl destekleyeceğine yönelik yol haritasının da belirginleşebile­ceğini bildirdi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar