Parapiyasasi.net
Global piyasalar istikamet bulmakta zorlanıyor
Yazar: -24 Şubat 2023
8

ABD’de Fed’in ekonomiyi soğutma çalışmaları şimdi istenilen sonucu vermezken, iş gücü piyasalarının sıkı kalmaya devam etmesi risk algısını artıran en kıymetli faktör olmayı sürdürüyor.

Dün ülkede açıklanan 2022 4. çeyrek Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) yıllıklandırılmış olarak yüzde 2,7 arttı. Kelam konusu periyotta aşağı istikametli revize edilen GSYH verisi, yüzde 2,9 olan beklentilerin altında kaldı.

Buna rağmen, ABD’de birinci defa işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı 18 Şubat ile biten haftada 192 bine geriledi.

Risk iştahı törpülendi

İş gücü piyasasındaki sıkı seyrin fiyatlar vasıtasıyla enflasyon baskılarını destekleyebileceğine yönelik telaşlar New York borsasında risk iştahını törpüledi.

Bu gelişmelerle para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in gelecek ay 50 baz puan faiz artırabileceğine ait beklentiler yüzde 28’e çıkarken, 25 baz puanlık faiz artış ihtimali yüzde 72 düzeyinde bulunuyor.

Analistler, bankanın bu yıl en az 75 baz puan daha faiz artıracağına yönelik beklentilerin genel olarak fiyatlamalara yansıdığını belirterek, başta Fed’in enflasyon ölçütü olan ferdî tüketim harcamaları endeksi olmak üzere bugün ABD’de açıklanacak ağır dataların kelam konusu fiyatlamalara tesirinin yakından takip edileceğini bildirdi.

Öte yandan, bilanço periyodu devam eden ülkede dün beklentilerin üzerinde gerçekleşen şirket karlılıkları hisse piyasalarında yükseliş eğilimini destekledi.

Dün New York borsasında S&P 500 yüzde 0,53, Dow Jones endeksi yüzde 0,33 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,72 yükseldi. ABD’de endeks vadeli kontratlar yeni güne ise düşüşle başladı.

Avrupa borsalarında dün karışık bir seyir öne çıkarken, Avro Bölgesi’nde de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ocakta yüzde 8,6 yükseldi.

Analistler, bölgede güçlü seyrini sürdüren enflasyonun Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) şahin siyasetlere ne kadar daha devam edeceğine yönelik belirsizlikleri artırdığını söyledi.

Bu gelişmelerle, dün Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,49, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,25 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,65 yükselirken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,29 geriledi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni güne yükselişle başladı.

Asya’da Japonya hariç düşüş eğilimi öne çıkarken, kelam konusu ayrışmada Japonya Merkez Bankası (BoJ) başkanlığına geçecek olan Kazuo Ueda’nın açıklamaları tesirli oluyor.

Ueda, bugünkü açıklamalarında izlenen mevcut para siyasetini uygun bulduğunu ve iktisadın desteklenmesi için mali genişleme siyasetlerini sürdüreceğini söyledi.

Merkez Bankasının, yüzde 2 enflasyon maksadının global bir standart olduğunu savunan Ueda, “Fiyat eğilimleri göz önüne alındığında, şimdilik enflasyon gayesine ait ifadeyi değiştirmeye gerek olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu.

Ülkede açıklanan makroekonomik bilgilere nazaran ise TÜFE ocakta yüzde 4,3’le son 41 yılın en yüksek artışını gerçekleştirdi.

Bu gelişmelerle Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,2 yükselirken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,6, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,3 ve Güney Kore’de Kospi endeksi ise yüzde 0,5 bedel kaybetti.

Merkez’den ‘deprem’ vurgulu faiz kararı

Yurt içinde, dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) siyaset faizini 50 baz puan indirerek yüzde 8,50’ye düşürmesinin akabinde piyasalarda sakin bir seyir izlendi.

Bankadan yapılan duyuruda, Kurul’un, yaşanan felaketin tesirlerinin en düşük düzeylere indirilmesi ve gerekli dönüşümün desteklenmesi emeliyle uygun finansal şartların oluşmasını önceliklendireceği kaydedilerek, “Kurul, bu ölçülü indirim sonrası para siyaseti duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak zelzele sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için kâfi olduğu görüşündedir.” sözlerine yer verildi.

Dolar/TL’de yatay seyir

Dün 5.050-5.100 dar bandında hareket eden BIST 100 endeksi, günü evvelki kapanışın yüzde 0,29 üzerinde 5.086,20 puandan tamamladı.

Dolar/TL ise yatay seyirle 18,8751’den kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,8800’den süreç görüyor.

Analistler, bugün Almanya’da GSYH ve ABD’de ferdî tüketim harcamaları endeksi, yeni konut satışları ve Michigan Üniversitesi itimat endeksi bilgilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.100 ve 5.250 düzeylerinin direnç, 5.000 ve 4.800 puanın dayanak pozisyonunda olduğunu kaydetti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar