Parapiyasasi.net
Global piyasalara 30 milyar dolarlık cansuyu
Yazar: -17 Mart 2023
4

ABD Borsaları Perşembe gününü First Republic Bank’e büyük bankaların para yatırması sonrası günü yükselişle tamamladı.

Dow Jones yüzde 1,17, S&P 500 yüzde 1,76, Nasdaq 100 yüzde 2,69 yükseldi.

Haftanın son süreç gününün birinci vadeli süreçlerinde ABD endeksleri yatay, Avrupa endeksleri tırmanıyor. Asya borsaları da genel olarak artıda. Hong Kong, Japonya ve Güney Kore endeksleri bankacılık payları öncülüğünde yükselişte.

Teknoloji payları de cuma gününün en güzel performans gösteren dalı oldu. MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün yükselse de aralıksız ikinci haftasını kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor.

Hafta boyunca dalgalanan ve 40 baz puana yakın düşen ABD 2 yıllık tahvil getirisi şu sıralarda biraz yükseldi ve yüzde 4,18 düzeyinde. Bloomberg Dolar Endeksi’nde iki günlük kayıp yüzde 0,6 seviyesinde.

First Republic Bank’e cansuyu

Bir hafta içinde Silicon Valley Bank’in dahil olduğu üç ABD bankasının iflas etmesinin akabinde yatırımcılar mevduatlarını büyük ölçekli bankalara taşımaya başlamıştı.

ABD’nin 11 büyük bankası geçtiğimiz günlerde kredi notu S&P tarafından çöp statüsüne düşürülen ve son periyottaki küçük ölçekli bankacılık krizinin yeni odak noktası üzere görünen First Republic Bank’e toplam 30 milyar dolar para yatırma konusunda anlaştı.

Buna nazaran, First Republic’e JPMorgan, BofA, Citi ve Wells Fargo 5’er milyar dolar; Goldman Sachs ve Morgan Stanley 2,5’er milyar dolar; PNC, BNY Mellon, Truist, U.S. Bancorp ve State Street 1’er milyar dolar mevduat yatıracak.

Büyük bankaların devreye girmesi talebi ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’dan geldi.

Bankaların yatırdığı paranın, varlıklı teknoloji şirketlerine hizmet veren First Republic’i kurtarması ya da en azından satışın dahil olduğu opsiyonları değerlendirmesi için vakit tanıması umuluyor.

Haftanın birinci üç gününde yüzde 62 düşen First Republic payı, dün Credit Suisse tasalarının hafiflemesi ve global bir toparlanma yaşanmasıyla yüzde 10’a yakın yükselmişti.

Ancak şirketin temettü ödemelerini askıya aldığını duyurmasının akabinde dünkü piyasa kapanışının akabinde tekrar satış baskısı tesirli oldu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar