Parapiyasasi.net
Global piyasalara bilançolar istikamet veriyor
Yazar: -27 Nisan 2023
3

ABD’de teknoloji dalından gelen olumlu bilanço haberlerine rağmen, lokal bankalara ait tasalar ağır bastı ve Wall Street endeksleri günü karışık bir görünümle tamamladı. S&P 500 yüzde 0,38 düşerken, Nasdaq 100 yüzde 0,64 paha kazandı. Bu sabah TSİ 07:23 prestijiyle ABD vadeli endeksleri bedel kazanırken; Avrupa vadelileri ile Asya Borsaları zayıf seyrediyor. Japon Nikkei yüzde 0,1 ekside, Hong Kong Hang Seng ile Çin CSI 300 yatay. Bloomberg Dolar Endeksi 1.225 düzeyinde, fazla değişim göstermedi.

Microsoft ve Alphabet üzere Facebook’un çatı şirketi Meta’nın açıkladığı bilanço da teknoloji bölümünün yüzünü güldürdü. Meta birinci çeyrekte satışlarının, aralıksız 4 çeyreklik düşüşün akabinde, birinci defa büyümeye döndüğünü ve 28,6 milyar dolara yükseldiğini duyurdu.

Mevcut çeyrekte gelirlerinin 32 milyar dolara kadar çıkacağını öngören şirketin dijital reklam satışlarının sürpriz halde artması bilançoya dayanak verirken, yapay zeka ve sanal gerçeklik yatırımları için de alan yaratacak.

Meta payı piyasa kapanışının akabinde yüzde 12’den fazla paha kazandı. Lakin ABD bankalarından gelen haberler bu kadar olumlu değil. ABD’nin TMSF’si Federal Deposit Insurance Corp. (FDIC), First Republic Bank’e finansal tablosunu düzeltecek bir muahede sağlaması için bir müddettir vakit tanıyordu.

Ancak Bloomberg’e konuşan mevzuya yakın kaynaklara nazaran bu müddet uzadıkça FDIC bankanın finansal durumuna ait skorunu düşürmeyi değerlendirmeye başladı.

Bu durum, bankanın Fed’in iskonto penceresi ve geçen ay devreye sokulan acil dayanak imkanından faydalanmasını sonlandırabilir. Öte yandan Evercore’a nazaran First Republic’te yaşanan meseleler Fed’in gelecek hafta faizleri sabit bırakmasına neden olabilir. JPMorgan’dan Bob Michele ise Mayıs’ta faiz artışı, Eylül prestijiyle faiz indirimleri bekliyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar